20.  2.  2007    Windows XP

Jak jednoduše pracovat s fotografiemi

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Oproti starším verzím Windows nabízí Průzkumník obsažený ve Windows XP některé zajímavé možnosti, které se mohou při práci s fotografiemi hodit. Každý uživatel určitě ocení možnost jednoduché orientace mezi fotografiemi pomocí jejich náhledů, přidání fotografie do obrázku složky nebo možnost snadného přejmenování souborů.

1Nejen při práci s fotografiemi určitě využijete možnost jednoduché změny zobrazení položek uložených v otevřené složce. To nejjednodušším způsobem provedete tak, že na panelu nástrojů stisknete tlačítko Zobrazit a z vysunuté nabídky zvolíte vhodnou možnost. 2Nastavení Vedle sebe, Ikony a Seznam se hodí zejména pro zobrazení dokumentů či jiných souborů. Zobrazujete-li ale obrázky a chcete mít mezi nimi přehled, doporučujeme zvolit možnost Miniatury. Tím se ve složce zobrazí malé náhledy na vaše fotografie. 3Pokud byste u obrázků uvítali větší náhled, může pro vás být vhodným řešením předvolba Filmový pás. Poté se ve spodní části složky zobrazí seznam náhledů uložených fotografií. Pro zobrazení většího náhledu v horní části složky stačí vybraný obrázek označit klepnutím myší. 4Pro jednoduché označení požadovaných fotografií a jejich následné zkopírování nebo přesunutí se hodí zobrazení Podrobnosti. V tomto případě se v okně složky objeví seznam uložených fotografií, přičemž u jednotlivých položek jsou ve sloupečcích zobrazeny veškeré potřebné údaje. 5Chcete-li upravit typ podrobností, které se mají u fotografií ve sloupcích zobrazit, otevřete nabídku Zobrazit a vyberte možnost Zvolit podrobnosti. V seznamu Podrobnosti zatrhněte požadované položky a pomocí tlačítek Nahoru a Dolů upravte jejich pořadí. Pro uložení nastavení stiskněte tlačítko Ok. 6Při zobrazení Podrobnosti můžete uložené soubory jednoduše seřadit podle určité vlastnosti – pro nastavení seřazení stačí na vybraný sloupeček klepnout levým tlačítkem myši. 7Ani v tomto režimu však nepřijdete o možnost jednoduchého zobrazení náhledu. Požadovaný obrázek stačí označit myší a v levém panelu se objeví jeho náhled včetně základních údajů. 8Na ikonu složky klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte Vlastnosti, případně ve složce přejděte do nabídky Zobrazit, Vlastní nastavení této složky. Otevře se nové okno, kde klepněte na kartu Vlastní nastavení. 9V nabídce Typ složky je možné jednoduše vybrat šablonu, kterou si přejete pro danou složku použít. Pomocí správně nastavených šablon můžete dané složce přiřadit specifické funkce – například zobrazení speciálních odkazů a úloh na levém panelu. 10V případě, že v nadřazené složce používáte zobrazení Miniatury, můžete si do ikony složky přidat libovolný obrázek, který vám bude připomínat její obsah. Stačí stisknout tlačítko Zvolit obrázek a na vybraný soubor poklepat levým tlačítkem myši. Pro uložení provedeného nastavení stiskněte Ok.
TIP: Průzkumník Windows umožňuje také snadné přejmenování obrázků. Soubory, které chcete přejmenovat, označte táhnutím myší (případně podržením klávesy Ctrl a postupným klepáním) a stiskněte klávesu F2. Poté se název jednoho z vybraných obrázků otevře pro zápis, do něj vepište požadované jméno souboru včetně přípony ve tvaru můj název (1).jpg a stiskněte klávesu Enter.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře