1.  5.  2006    Excel

Jak jednoduše seřadit obsáhlá data

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Velice zajímavou funkcí Excelu je řazení dat. Pomůže vám snadno seřadit data v tabulce podle vlastních představ. Pokud budete v řádcích nebo sloupcích tabulky potřebovat seřadit data, vyzkoušejte použít následující postup.

1Poklepáním na ikonu MS Excel spusťte tabulkový editor MS Excel a otevřete v něm požadovaný sešit. 2Tažením myší označte buňky, v nichž jsou vepsána data, která si přejete seřadit. V horní části okna Excelu přejděte do nabídky Data a klepněte na položku Seřadit. 3V případě, že se v okolí vybrané oblasti nacházejí i další data, se zobrazí dialogové okno Upozornění při řazení. V tomto okně naleznete upozornění, že neoznačené buňky nebudou seřazeny. Pokud na označeném výběru trváte, vyberte možnost Pokračovat s aktuální oblastí a stiskněte tlačítko Seřadit. 4Jestliže jste zjistili, že jste některé řádky či sloupce zapomněli označit, klepněte na položku Rozšířit vybranou oblast a stiskněte tlačítko Seřadit. Excel tak automaticky rozšíří výběr i na okolní buňky. 5Zobrazí se okno Seřadit, kde v části Oblast dat vyberte, zda jste označili tabulku včetně horního řádku s popisky sloupců (se záhlavím). Pokud první vybraná buňka obsahuje pouze data, která si přejete seřadit, klepněte na položku Bez záhlaví. 6Z nabídky Seřadit podle vyberte první sloupec, podle kterého chcete data v tabulce seřadit. Pokud jste označili tabulku včetně záhlaví, objeví se zde místo označení sloupce přímo jeho název. 7Chcete-li data seřadit podle více sloupců, nadefinujte tyto sloupce jako v předchozím případě i v nabídkách Dále podle a Pak podle. U každého sloupce můžete také určit, zda si přejete data seřadit vzestupně nebo sestupně. 8Pro seřazení označených dat podle zadaných podmínek stiskněte tlačítko OK.
TIP: Pro jednoduché řazení můžete použít i tlačítka Seřadit vzestupně a Seřadit sestupně, která naleznete na panelu nástrojů v horní části okna Excelu.
TIP: V případě, že chcete seřadit data v řádcích, stiskněte v dolní části okna Seřadit tlačítko Možnosti a v sekci Orientace klepněte na položku Seřadit zleva doprava.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

k hovnu afgafa 15.  3.  2017 10:24
Řazení celých oblastí Anonym 22.  10.  2014 13:43
Přidat příspěvek Zobrazit vše