27.  2.  2006    Excel

Jak jednoduše zobrazit závislosti vzorců

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V našem návodu vám poradíme, jak se lépe vyznáte v tabulce, která obsahuje spoustu buněk s daty, vzorci a jejich výsledky. Program Excel umí graficky označit jednotlivé buňky, na něž se odkazuje v jiných buňkách.

1Program pro práci s tabulkami Microsoft Excel spustíte přes tlačítko Start , Všechny programy a Microsoft Excel. 2V liště hlavního okna klepněte na Soubor a Otevřít, v okně Otevřít nalezněte uloženou tabulku s podobným počtem dat jako vidíte na obrázku. 3Klepněte levým tlačítkem myši na Nástroje , Závislosti vzorců a Zobrazit panel nástrojů závislosti vzorců. 4Vzorec v aktivní buňce má vždy své Předchůdce, tedy buňky se vstupními daty. Následníci jsou zpravidla buňky se zdrojovými daty pro vzorce v aktivních buňkách, ale může jít i o jiný vzorec, s jehož výsledkem se dále pracuje. 5Nyní vám ukážeme, jak zobrazit vzájemné závislosti buněk s daty. Klepněte na buňku s výsledkem počítání vzorce a na panelu Závislosti stiskněte tlačítko Předchůdci (druhé zleva). 6Následně se zobrazily šipky z aktivní buňky ke všem buňkám, které poskytují přímou hodnotu do vzorce v aktivní buňce (předchůdce). 7Pokračujte stejným způsobem u dalších buněk se vzorci pro lepší přehled nad daty. Pro odstranění zobrazené šipky zůstaňte ukazatelem myši na aktivní buňce a klepněte na tlačítko Odstranit šipky předchůdců (třetí zleva). 8Pro zobrazení buněk, které využívají hodnotu v buňce se zdrojovými daty je nutné na ní poklepat levým tlačítkem a stisknout tlačítko Následníci (čtvrté zleva). Podobně postupujte u dalších buněk k zobrazení vztahů mezi daty. 9Jestliže chcete vymazat šipky k Následníkům, najeďte ukazatelem na zdrojovou buňku a na panelu Závislosti klepněte na tlačítko Odstranit šipky následníků (páté zleva).
TIP: Vyhýbejte se zobrazení všech vztahů mezi buňkami, rozhodně totiž neslouží k lepší orientaci.
TIP: Všechny zobrazené šipky Předchůdců i Následníků můžete najednou smazat stiskem tlačítka Odstranit všechny šipky (šesté zleva).X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře