3.  1.  2006    Excel

Jak kopírovat data v tabulce

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pracovat se schránkou jste se již jistě naučili a poznali jste, jak velkým pomocníkem může tato funkce být. Program Excel však možnosti kopírování a vkládání obsahu schránky do dokumentu ještě dále zdokonaluje. Jako příklad použijeme upravenou tabulku se sousedy a jejich dětmi.

1Klepněte do buňky A1 a tažením myší označte vyplněnou tabulku. Poté použijte funkci Kopírovat, kterou naleznete v nabídce Úpravy. 2Nyní klepněte kamkoli pod označenou tabulku a z téže nabídky vyvolejte funkci Vložit jinak. 3Aktivujte volbu Vynechat prázdné a potvrďte tlačítkem OK. Na vybrané místo se zkopíruje tabulka, ovšem bez nevyplněného řádku. Použitím volby Transponovat docílíte stavu, kdy budou sloupce tabulky zaměněny za její řádky. 4Často je potřeba rozhodnout, zda vložit pouze vypočítané hodnoty z vybraných buněk, nebo zkopírovat tabulku i s vloženými vzorci. 5Použitím volby Vše kromě ohraničení zajistíte, že u vkládané tabulky budou ignorovány rámečky kolem buněk.
6Nyní zkusíme aktualizovat počet dětí sousedů. Upravte dokument tak, aby odpovídal obrázku. Myší označte buňky obsahující přírůstky v jednotlivých rodinách. Vložte je pomocí funkce Kopírovat do schránky. 7Dále označte buňky obsahující původní počty dětí. Z nabídky Úpravy zvolte funkci Vložit jinak. V dialogu pak klepněte na volbu Přičíst. Potvrďte tlačítkem OK. Počet dětí bude aktualizován, tedy k původním hodnotám budou přičteny hodnoty z vkládané tabulky. 8Obdobně můžete použít i jiné aritmetické operace.
9Někdy též chcete připravit novou tabulku se stejným formátováním, avšak naprosto jiným obsahem. Označte tedy tabulku, přepněte se do druhého listu a v dialogu Vložit jinak zvolte možnost Formáty. Excel pak vloží ohraničení buněk a podbarvení z původní tabulky, ovšem vynechá její obsah.
TIP: Přenášet data pomocí funkce Vložit jinak můžete nejen v rámci jednoho listu. Přenos funguje mezi různými listy jednoho sešitu a také mezi různými sešity.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře