11.  4.  2006    Excel

Jak mít přehled o vypůjčených hudebních discích

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Půjčujete občas svým známým hudební cédéčka a pak zapomínáte, kdy a komu jste CD půjčili? Vytvořte si v Excelu jednoduchý seznam všech vašich nosičů s informacemi o vypůjčení – budete-li si výpůjčky zaznamenávat poctivě, budete vždy přesně vědět, u kterého kamaráda se upomenout.

1Klepněte na tlačítko Start a spusťte program MS Excel. V případě, že v seznamu nejčastěji spouštěných programů ikonu pro spuštění Excelu nenaleznete, přejděte do podnabídky Všechny programy. 2Excelu vytvořte jednoduchou tabulku, do níž budete zapisovat informace o vašich discích. Tabulka můžete vypadat například podle obrázku, chcete-li v ní však zobrazit i nějaké další údaje, není problém tabulku rozšířit o další sloupce. 3Do vytvořené tabulky vepište všechny požadované informace. V případě, že máte cédéčko doma, zadejte do buňky Půjčeno komu text doma. Jestliže jste cédéčko někomu půjčili, vepište do políčka Půjčeno komu jeho jméno a dále vyplňte buňku Datum výpůjčky. 4Pro rychlé řazení uvedených informací použijeme automatické filtry, o kterých jsme psali v časopisu JNP 21/04. Libovolnou buňku v záhlaví označte klepnutím levým tlačítkem myši a přejděte do nabídky Data, Filtr, kde vyberte možnost Automatický filtr. 5U jednotlivých políček v záhlaví se objeví speciální filtrovací roletky. Klepnutím na ikonku šipky u vybrané buňky se zobrazí seznam, pomocí něhož můžete nadefinovat zobrazení požadovaných údajů. Chcete-li například zobrazit všechna cédéčka, která jste půjčili Petrovi, stačí z nabídky Půjčeno komu zvolit možnost Petr. 6A jak zobrazit seznam všech vypůjčených cédéček? Rozbalte nabídku Půjčeno komu a klepněte na možnost Vlastní. Otevře se okno Vlastní automatický filtr, kde z nabídky Půjčeno komu vyberte položku Není rovno a do buňky napravo zadejte doma. Po stisknutí tlačítka OK se zobrazí seznam všech cédéček, která jste někomu půjčili. 7V případě, že v tabulce budete chtít zobrazit všechny položky, přejděte do nabídky Data, klepněte na položku Filtr a zvolte možnost Zobrazit vše.
TIP: Nemůžete nikde na ploše ani v nabídce Start najít ikonku pro spuštění Excelu? Otevřete nabídku Start a vyberte možnost Spustit. Otevře se nové okno, kde zadejte příkaz excel a stiskněte klávesu Enter. Pokud ke spuštění Excelu nedojde, pak zřejmě tento program nemáte nainstalován.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře