1.  1.  2009    Windows XP  |  Příkazový řádek  |  Windows Vista

Jak na kontrolu připojení v příkazovém řádku

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Příkazový řádek nabízí řadu užitečných nástrojů. Jedním z nejznámějších je nástroj ping, který lze použít pro kontrolu síťového spojení. Jak na to?

Výhoda příkazu ping pro kontrolu spojení spočívá v tom, že není vyžadováno žádné zdlouhavé nastavení nebo testování načtení stránek v prohlížeči. Jednoduše jej stačí použít podle následujícího návodu a okamžitě víte, zda jste k internetu připojeni, jestli vyhlédnutý server odpovídá a kde může být chyba.

Spusťte příkazový řádek. Ve Windows Vista napište do vyhledávacího pole v nabídce Start cmd a stiskněte Enter. Ve Windows XP použijte k témuž účelu příkaz Spustit v nabídce Start.

Základní zjištění spojení

Pro základní zjištění síťového spojení použijte příkaz ping s IP adresou cílového stroje. Místo IP adresy můžete použít také název počítače v místní síti nebo adresu vzdáleného serveru. Například:

ping muj_notas

ping 192.168.1.1

ping www.seznam.cz

obr1.jpg
Použití příkazu ping pro kontrolu spojení se serverem Seznam.cz

Příkaz vyšle čtyři malé datové pakety o velikosti 32 bajtů. Ve statistice poté zjistíte, zda je síťové spojení průchozí podle toho, zda se vám pakety vrátí. Statistika obsahuje počet odeslaných, přijatých nebo ztracených paketů. Ideální hodnotou je přijmutí všech 4 odeslaných paketů. Zjistit také můžete délku odezvy, která může být velmi důležitá zvláště v případě, že hrajete síťové hry.

Určení velikosti paketů

V některých případech je třeba testovat větší pakety, než nabízí výchozí nastavení. Pak použijte přepínač -l a definujte velikost v bajtech. Maximální velikost paketu je 65 500 bajtů.

ping -l 1024 www.seznam.cz

Určení počtu paketů

Pokud vám nestačí výchozí počet paketů, nebo se domníváte, že ke ztrátě může dojít v případě pátého nebo dalšího paketu, použijte přepínač -n a definujte vlastní počet odesílaných paketů.

ping -n 6 www.seznam.cz

Kombinujte přepínače

Všechny přepínače lze také vhodně kombinovat. Například:

ping -l 1024 -n 6 www.seznam.cz

obr2.jpg
Pokročilé použití příkazu ping s několika doplňujícími parametryX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 56

Poslední komentáře Komentáře

Re: Spojeni PePaXY 25.  2.  2016 12:52
BLUDY o pingu krakenax 10.  4.  2011 12:32
dalsi tipy Cejvik 12.  3.  2009 9:22
Re: Zajimave Pavel Černík 5.  1.  2009 9:26
Kontrola spojeni Tonic 5.  1.  2009 9:24
Přidat příspěvek Zobrazit vše