23.  2.  2006    Word

Jak na kouzla s textem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Počítač není jen psací stroj a možnosti úpravy textu jsou opravdu široké. Můžete použít nejen desítky písem, ale také další efekty, které nabízí Word . Jen pozor, aby ve vašem dokumentu vzhled nezastínil obsah.

1Z nabídky Start nebo poklepáním na ikonu spusťte program Word a zapište do něj text, který budete chtít dále upravovat. 2Část textu, kterou chcete upravit označte. K označení můžete využít šipky spolu s klávesou Shift nebo myš se stisknutým levým tlačítkem. 3Základní úpravy můžete provést přímo pomocí ikonek. Nastavit můžete vzhled písma a jeho velikost. Písmo můžete dále nastavit jako tučné, kurzívu nebo podtržené. 4Další úpravy získáte v příslušné nabídce. Označte opět část textu a stiskněte pravé tlačítko myši. V místní nabídce, která se zobrazí, vyberte položku Písmo.
TIP: Položku písmo najdete nejen v místní nabídce, ale také v hlavní nabídce Formát.
5V dialogovém okně, které se zobrazí můžete nastavit všechny důležité parametry. Nově zde najdete především další styly písma. 6Zaškrtnutím příslušného políčka nastavíte vzhled písma v náhledovém okně. V samotném textu se změna projeví až po stisku tlačítka OK. Chcete-li nastavení použít jako výchozí pro všechny nově vytvářené dokumenty, použijte tlačítko Výchozí. 7Pokud budete psát proložený text pomocí mezer, bude ho Word označovat jako překlepy a nebude správně pracovat se slovy. Proložení textu mnohem lépe nastavíte na kartě Proložení. Hodnota v položce Měřítko označuje, jak budou jednotlivá písmena roztažena. V položce Mezery nastavíte velikost prázdného prostoru mezi jednotlivými písmeny. 8Chystáte-li se vytvořit trochu veselejší text, zkuste kartu Textové efekty. Zde můžete nastavit různé blikání, hvězdičkování a rozostřování. Myslete ale na to, že tyto efekty zhorší čitelnost textu a hodí se spíše na pozvánku na maškarní bál než na dopis finančnímu úřadu. 9Při práci s plošnými a objemovými jednotkami nebo při sazbě jednoduchých vzorců určitě použijete Horní a Dolní index. 10Nastavit můžete i barvy textu. Opět ji najdete v dialogovém okně Písmo, při jednodušších úpravách se ale hodí spíše ikonka na hlavním panelu Wordu. Klepnutím na políčko nastavíte přímo barvu vybraného textu, klepnutím na šipku rozbalíte vzorník barev.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře