23.  2.  2006    Word

Jak na kouzla s textem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Počítač není jen psací stroj a možnosti úpravy textu jsou opravdu široké. Můžete použít nejen desítky písem, ale také další efekty, které nabízí Word . Jen pozor, aby ve vašem dokumentu vzhled nezastínil obsah.

1Z nabídky Start nebo poklepáním na ikonu spusťte program Word a zapište do něj text, který budete chtít dále upravovat. 2Část textu, kterou chcete upravit označte. K označení můžete využít šipky spolu s klávesou Shift nebo myš se stisknutým levým tlačítkem. 3Základní úpravy můžete provést přímo pomocí ikonek. Nastavit můžete vzhled písma a jeho velikost. Písmo můžete dále nastavit jako tučné, kurzívu nebo podtržené. 4Další úpravy získáte v příslušné nabídce. Označte opět část textu a stiskněte pravé tlačítko myši. V místní nabídce, která se zobrazí, vyberte položku Písmo.
TIP: Položku písmo najdete nejen v místní nabídce, ale také v hlavní nabídce Formát.
5V dialogovém okně, které se zobrazí můžete nastavit všechny důležité parametry. Nově zde najdete především další styly písma. 6Zaškrtnutím příslušného políčka nastavíte vzhled písma v náhledovém okně. V samotném textu se změna projeví až po stisku tlačítka OK. Chcete-li nastavení použít jako výchozí pro všechny nově vytvářené dokumenty, použijte tlačítko Výchozí. 7Pokud budete psát proložený text pomocí mezer, bude ho Word označovat jako překlepy a nebude správně pracovat se slovy. Proložení textu mnohem lépe nastavíte na kartě Proložení. Hodnota v položce Měřítko označuje, jak budou jednotlivá písmena roztažena. V položce Mezery nastavíte velikost prázdného prostoru mezi jednotlivými písmeny. 8Chystáte-li se vytvořit trochu veselejší text, zkuste kartu Textové efekty. Zde můžete nastavit různé blikání, hvězdičkování a rozostřování. Myslete ale na to, že tyto efekty zhorší čitelnost textu a hodí se spíše na pozvánku na maškarní bál než na dopis finančnímu úřadu. 9Při práci s plošnými a objemovými jednotkami nebo při sazbě jednoduchých vzorců určitě použijete Horní a Dolní index. 10Nastavit můžete i barvy textu. Opět ji najdete v dialogovém okně Písmo, při jednodušších úpravách se ale hodí spíše ikonka na hlavním panelu Wordu. Klepnutím na políčko nastavíte přímo barvu vybraného textu, klepnutím na šipku rozbalíte vzorník barev.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře