29.  3.  2007    Word

Jak na pokročilejší funkce editoru rovnic

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V JNP 19/05 jsme vám ukázali, jak do seznamu objektů ve Wordu přidat editor rovnic, jaké jsou obecné zásady práce s tímto nástrojem a jak vytvořit jednoduchý matematický výraz. Vyzkoušejte si nyní tvorbu složitějších výrazů.

1Ukazatel přesuňte na místo, kam chcete vložit matematický výraz. Podle návodu z JNP 19/05 vyvolejte Editor rovnic příkazem z nabídky Vložit a Objekt. Na kartě Vytvořit nový v části Typ objektu vyhledejte a označte Editor rovnic 3.0 a stiskněte tlačítko OK. 2V místě ukazatele se objeví rámeček pro zápis výrazu a dojte také ke změně hlavní nabídky, neboť se nacházíte v prostředí editoru. Pokud vytváříte složitý matematický vzorec s vnořenými funkcemi, postupujte od základních částí směrem dovnitř. Pokuste se vytvořit tuto matematickou rovnici se zlomkem. 3Nejprve vytvořte levou stranu rovnice. Do rámečku vložte z klávesnice hodnotu f(x) a přesuňte ukazatel za výraz. V okně Rovnice rozbalte políčko Horní a dolní meze a klepněte na ikonu vlevo nahoře. Do nového rámečku pro horní index zadejte číslo 2 a stiskněte klávesu Tab, čímž toto pole opustíte. Pomocí kláves Ctrl+Mezerník vložte úzkou mezeru, z klávesnice znaménko = a další mezeru. 4Nyní na pravou stranu rovnice vložte zlomek tak, že klepnutím rozbalíte pole Zlomky a odmocniny a poté klepnete na ikonu vlevo nahoře. Mezi čitatelem, jmenovatelem a ostatními částmi rovnice se můžete přepínat pomocí kláves Tab a Shift+Tab. 5Nastavte ukazatel do políčka pro čitatel a z klávesnice vložte hodnoty podle vzoru. Mezi jednotlivými sčítanci a znaménkem plus vytvořte mezery pomocí klávesových zkratek, které naleznete na konci návodu. Mocniny zadejte opět volbou příslušné ikony v nabídce Horní a dolní meze. 6Pomocí klávesy Tab nastavte ukazatel do rámečku pro jmenovatel. Rozbalte políčko Zlomky a odmocniny a klepněte na ikonu pro tvorbu odmocniny. Přepněte se klávesou Tab do levého rámečku odmocniny a zadejte číslo „3“. Pomocí kláves Shift+Tab se vraťte do pravého rámečku, kde opět vložte zlomek podle předchozího návodu. 7Pokud máte ukazatel umístěný v horním rámečku pro čitatel, rozbalte pole Závorky klepnutím na příslušnou ikonu a zvolte vložení kulatých závorek pomocí ikony vlevo nahoře. Do závorek vložte výraz „a – b“, klávesou Tab se přesuňte za závorku, z pole Horní a dolní meze zvolte horní index pro mocninu a vepište do něj číslo „2“. Dvojím stiskem klávesy Tab nastavte ukazatel do spodního rámečku (pro jmenovatel) a vytvořte v něm výraz podle vzoru. Klepnete-li ukazatelem myši kdekoli mimo rámeček, prostředí editoru rovnic se uzavře a vrátíte se do původního dokumentu. 8Chcete-li vzorec upravit, stiskněte na něm pravé tlačítko myši a z nabídky zvolte Objekt rovnice a Upravit. Pro vycentrování označte vzorec myší a stiskněte kombinaci kláves Ctrl+E, která jej zarovná na střed. Další možnosti formátování nastavíte po stisku pravého tlačítka myši výběrem možnosti Formát objektu.
TIP: KLÁVESOVÉ ZKRATKY: Ctrl+Alt+Mezerník – vložení jednobodové mezery do výrazu, Ctrl+E – zarovnání objektu na střed, Ctrl+Shift+Mezerník – vložení široké mezery do výrazu, Ctrl+Mezerník – vložení úzké mezery do výrazu, Shift+Mezerník – bez mezery (zrušení označené mezery), Shift+Tab – přesun na předchozí políčko pro zadávání hodnoty funkce, Tab – přesun na následující políčko pro zadávání hodnoty funkce.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře




Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velký test: gamepady

Testujeme Playstation 5

Pitva: Apple Watch