19.  4.  2007    Word

Jak na poznámky pod čarou

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud při tvorbě dokumentů ve Wordu potřebujete k textu přidat doplňující informace, vysvětlivky, komentáře nebo odkazy k textu, použijte funkci Poznámky pod čarou . Text poznámky pod čarou může mít libovolnou délku a lze ho formátovat stejným způsobem jako jiný text.

1Nejprve si vytvořte dokument s textem, který bude obsahovat cizí výrazy, neznámé pojmy nebo zkratky. Můžete také otevřít již existující dokument pomocí klávesové zkratky: stiskněte Ctrl + O, v seznamu Oblast hledání vyhledejte umístění souboru, klepněte na něj a stiskněte tlačítko Otevřít. 2V textu umístěte ukazatel za slovo, ke kterému chcete vložit poznámku, a v nabídce Vložit a Odkaz klepněte na možnost Poznámky pod čarou. Poznámka pod čarou se skládá ze dvou propojených částí: ze značky odkazu na poznámku, která je umístěna za příslušným slovem v textu, a z textu příslušné poznámky. 3V části Umístění otevřeného okna vyberte v rozbalovací nabídce Poznámky pod čarou, zda se má poznámka zobrazovat na konci stránky nebo za textem. V políčku Formát číslování určete značku odkazu na poznámku. Stisknete-li tlačítko Symbol, můžete si vybrat vlastní značku. V nabídce Číslování zvolte průběžné číslování poznámek a stiskněte tlačítko Vložit. 4Stejná značka pro poznámku je vložena za dané slovo i na konec stránky pod vodorovnou čáru. Ke značce na konci stránky (příp. za textem) se přemístí ukazatel - zadejte nyní text poznámky. Po dokončení přesuňte ukazatel zpět do textu a pokračujte v psaní. 5Klepněte na místo, kam chcete odkaz umístit. V nabídce Vložit zvolte možnost Odkaz a klepněte na příkaz Křížový odkaz. V seznamu Typ odkazu klepněte na Poznámka pod čarou. V seznamu Vložit odkaz na klepněte na Číslo poznámky pod čarou (formátováno). V části Pro poznámku pod čarou vyberte poznámku, na kterou chcete odkazovat, a stiskněte tlačítko Vložit. 6Chcete-li procházet všechny poznámky pod čarou, přepněte se do normálního zobrazení a klepněte v nabídce Zobrazit na příkaz Poznámky pod čarou. V podokně s poznámkami klepněte na položku Všechny poznámky pod čarou. 7Poznámku pod čarou můžete také přesunout nebo zkopírovat. Je ale nutné pracovat se značkou odkazu na poznámku v textu, nikoli s textem poznámky samotným. V dokumentu vyberte značku odkazu, který chcete přesunout či zkopírovat. 8Chcete-li značku přesunout, přetáhněte ji se stisknutým levým tlačítkem myši na nové umístění. Pokud chcete značku kopírovat, podržte klávesu Ctrl a přetáhněte značku na nové umístění. Poznámku odstraníte tak, že vyberete značku odkazu a stisknete klávesu Delete. 9Chcete-li odstranit všechny poznámky v textu, zvolte v nabídce Úpravy příkaz Nahradit. Na kartě Nahradit klepněte na tlačítko Více, pak na tlačítko Speciální a na položku Značka poznámky pod čarou. Ujistěte se, zda je pole Nahradit prázdné, klepněte na tlačítko Nahradit vše a v následujícím okně tlačítko OK.
TIP: Najedete-li ukazatelem myši na značku poznámky v dokumentu, zobrazí se vám text poznámky v malém okně nad značkou.
TIP: SLOVNÍČEK: Normální zobrazení – zobrazení, ve kterém je vidět formátování textu a zjednodušené rozložení stránky; Značka odkazu na poznámku – číslice, znak nebo kombinace znaků udávající, že další informace jsou obsaženy v poznámce pod čarou.
TIP: KLÁVESOVÉ ZKRATKY: Ctrl + H – otevření okna Najít a nahradit; Ctrl + O – otevření existujícího souboru.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Dotaz Pavel 10.  2.  2012 13:59
Přidat příspěvek Zobrazit vše