6.  6.  2011    Vyzkoušejte

Jak na procvičování cizích slovíček?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Znalost cizích jazyků je užitečná v profesním i osobním životě. Biflování slovíček je ovšem nutným zlem, které musí každý podstoupit. Tuto činnost můžete zefektivnit počítačem.

Prohlížení slovíček napsaných v poznámkách či učebnici není zajímavé ani efektivní. Využití počítače už ale může být mnohem zábavnější a méně násilné. Vybrali jsme pro vás program Zkoušení, který je pro učení slovíček vhodný z několika důvodů. Předně je možné jej užívat zdarma, což není u výukového softwaru vždy samozřejmostí, dále se jedná o program české provenience, z čehož vyplývá české prostředí i zvládnutí diakritiky, a konečně jeho ovládání je velice snadné. Jakým způsobem s aplikací pracovat?

Zkoušení, editace i statistika

Při spuštění programu Zkoušení dojde k otevření úvodního rozcestníku, který vám nabízí několik možností pro pokračování. Nejdříve si ale musíte vytvořit vlastní profil, který opatříte heslem, čímž se zabezpečíte proti úpravám či smazání vložených dat od nějakého zloducha. První váš krok tak bude směřovat k tlačítku plus symbolizujícímu přidání nového uživatele. Odteď bude program z tohoto rozcestníku k příslušnému profilu vyžadovat správné heslo.

Abyste mohli slovíčka procvičovat, je třeba je do programu vložit. Stiskem tlačítka editace výrazů se dostanete do nového okna, kde se dají vytvářet nové slovíčkové databáze. To provedete ve třech krocích. Zaprvé je nutné vytvořit novou knihu, čehož docílíte opět stisknutím tlačítka plus v příslušné kolonce. Kniha v podstatě reprezentuje nevyšší hierarchii, kterou můžete s klidem zaměnit za konkrétní jazyk. Zadáte tedy např. slovo angličtina. Počet těchto knih je neomezený.

sshot-1.png
Vytvoření profilu a možnost sledování statistik uživatele

Kapitoly a slovíčka

Druhý krok vás vede k vytvoření kapitol úplně stejným způsobem. Kapitoly jsou podřízeny knize, takže každá kniha (jazyk) může mít více kapitol. Toto členění se dobře hodí k vytváření kategorií souborů typu pravidelných sloves, tematicky škatulkovaných slovíček či frází atd. Vytvoříte tak např. kapitolu cestování, do níž se umístí slovíčka označující dopravní prostředky, nápisy na nádraží nebo otázky pro stewarda.

Teprve po vytvoření kapitol se dostanete k vkládání samotných slovíček. Již známým tlačítkem pro přidávání otevřete okno s třemi kolonkami – otázka, odpověď, poznámka. Je už na vás, jestli do kolonky otázka vložíte cizí nebo české slovíčko. Tím se pak bude program řídit během zkoušení, ovšem poměr těchto dvou částí lze při nastavování kdykoli prohodit, takže lze slovíčka procvičovat oběma směry.

Efektivní zkoušení

Jakmile úspěšně vložíte seznam slovíček do databáze programu, můžete se nechat vyzkoušet z jejich znalosti. K tomu se dostanete buďto přímo z editačního okna kliknutím na tlačítko s otazníkem a nápisem Zkoušet, nebo opět z úvodního rozcestníku použitím obdobného tlačítka. Po otevření zkoušejícího okna musíte vytvořit zkoušející profil. V něm se dá detailně nastavit, které kapitoly jakých knih budete procvičovat, zdali mají být zkoušeny všechny obsažené výrazy a také jestli se má zobrazit k hádání otázka nebo odpověď.

sshot-3.png
Nastavení programu Zkoušení

Takovýchto profilů můžete vytvořit libovolné množství, díky čemuž se dají velice dobře zkombinovat různá slovíčka různého použití s různými učebními metodami. Po vybrání zkoušejícího profilu lze dát rovnou možnost vyzkoušet, či vyzkoušet nanečisto (kdy nebudete známkováni), nebo spustit průvodce nastavením zkoušení, který umožní kompletní nastavení zkoušení bez nutnosti editovat profil.

Samotné zkoušení pak probíhá tím způsobem, že dojde k zobrazení otázky a do druhé kolonky vypíšete odpověď. Jakmile se její obsah liší s obsahem databáze, bude odpověď vyhodnocena jako chybná a dojde k zobrazení správného výrazu. Na závěr ještě budete informováni o své úspěšnosti a oznámkováni. Takto zaznamenaná statistika je vám dále k dispozici, díky čemuž znáte svá slabá místa a můžete se na ně více zaměřit.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 19

Poslední komentáře Komentáře

Re: tip Martin Zemlicka 12.  2.  2014 3:11
Re: tip jahodak 1.  2.  2014 19:25
tip jahodak 1.  2.  2014 19:24
moje oblíbené Michal 16.  7.  2013 12:59
Re: Procvičování jan.elznic 29.  6.  2011 9:14
Přidat příspěvek Zobrazit vše