20.  1.  2009    Windows XP  |  Příkazový řádek  |  Internet  |  Windows Vista

Jak na sledování síťové cesty s nástrojem tracert

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Příkazový řádek poskytuje řadu užitečných nástrojů, mezi něž patří i tracert. Ten vám ukáže cestu mezi vaším a vzdáleným počítačem v síti.

Speciální systémový nástroj tracert pouze mapuje trasu mezi jednotlivými servery až k cílovému počítači a například na rozdíl od nástroje pathping neposkytuje síťové statistiky. Výhodou je ovšem fakt, že si cestu najde i přes řadu chyb.

Díky tracert tak budete schopni zjistit přesnou cestu k cílovému počítači nebo nějaké stanici v síti. Identifikujete tak možné problémy s routery nebo firewally, které mohou blokovat přístup do sítě. Jakmile se ve výpisu adres objeví hvězdička, znamená to, že daný server nekomunikuje. Typickým příkladem použití může být zjištění, že komunikace od vás (například z počítače přes domácí router směrem ven) je v pořádku, a na vině je tedy poskytovatel nebo vzdálený stroj.

Nejjednodušší verzí příkazu je tracert název_počítače nebo tracert IP_adresa. Například:

tracert www.nix.cz

tracert 192.168.1.1

obr1.jpg
Výpis cesty ke vzdálenému počítači

Následující parametry vám mohou pomoci:

-d           jestliže nechcete, aby nástroj překládal adresy na názvy hostitelů.

-h XX     kde XX je maximální počet povolených směrování, kdy směrování je jeden skok od jednoho hostitele ke druhému. Tímto způsobem můžete krátit provádění trasování, pokud potřebujete znát jen část cesty.

-R           testuje trasu obráceně, tedy od cílového počítače k vám. Jde o novinku ve Windows Vista a lze použít pouze v případě novějšího IP verze 6 (Ipv6).

 
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: pathping KinDo 13.  4.  2011 12:51
pathping Miro 12.  4.  2011 12:06
Přidat příspěvek Zobrazit vše