Pokud z pevného disku omylem smažete důležité soubory, lze je běžně obnovit z Koše. Jestliže ale tuto možnost máte vypnutou, případně jste data opravdu „natvrdo“ odstranili, nenabídnou vám Windows spolehlivý mocnější nástroj pro obnovení. Naštěstí je zde ale zdarma dostupná Recuva, která se právě na tento úkol specializuje. Základní pravidlo obnovení je vždy stejné: pokuste se data rekonstruovat co nejdříve, jelikož jedině tak si zajistíte, že nově dostupné místo nebude přepsáno dalšími daty. Windows totiž při smazání soubor fyzicky ve skutečnosti neodstraní, pouze dané místo označí za volné pro zápis jiných dat (zjednodušeně řečeno).
Během prvního spuštění programu Recuva vás přivítá úvodní průvodce, který nabízí jednodušší a více automatizovanou cestu k obnovení omylem smazaných dat. Ponechte jej tedy zapnutého a pokračujte stisknutím tlačítka Další. Nyní přichází na řadu výběr typu dat, která chcete obnovit – zvolit si můžete z několika základních kategorií, například Obrázky, Hudba, Dokumenty a dalších, pokud si nevíte rady, aktivujte možnost Jiné a pokračujte dále.

Výběr cíle obnovení pomocí úvodního průvodce
V sekci Umístění souboru vyberte, kde se původní data nacházela. Pokud přesné umístění neznáte, ponechte aktivovanou výchozí možnost Nejsem si jistý/á, díky které se projdou všechny dostupné jednotky a jejich jednotlivé složky. S tímto postupem spojený problém je však nasnadě: projdou se všechna aktuálně dostupná umístění v počítači, a tak je vyhledávání mnohem delší, než kdybyste přesně určili cíl. Jestliže tedy znáte originální složku obnovovaných dat, zvolte některou z možností Na media kartě, V mých kontaktech, V Koši, případně definujte složku pomocí varianty Ve specifickém umístění. Pokračujte stisknutím tlačítka Další.
Pokročilý režim pro zkušenější
Stisknutím tlačítka Start můžete zahájit hledání souborů, jež je možné obnovit. Pokud konkrétní ztracená dat vyhledáváte poprvé, doporučujeme ponechat deaktivovanou možnost Povolit hloubkové hledání, čímž se celý proces výrazně urychlí. Teprve v případě, že by tato základní varianta nebyla úspěšná, zaškrtněte zmíněné pole – detekce může být úspěšnější, nicméně kompletní analýza obnovitelných dat se výrazně protáhne.
Recuva automaticky projde obsah definovaných umístění a detekuje soubory, které je možné obnovit. Takováto data rychle poznáte podle zeleného symbolu vedle názvu souboru a také dle sloupce Komentář, v němž se objeví popis Nebyly nalezeny žádné přepsané clustery. Takovéto soubory je možné obnovit 1:1, tedy s kompletním zachováním původních informací. Soubory s červeným symbolem nezkoušejte obnovit vůbec, původní umístění již bylo přepsáno novými daty. Konečně střední cesta, i když v tomto případě v žádném případě zlatá, si s sebou nese oranžový příznak, jenž signalizuje, že data nebudou obnovena v příliš dobré kondici.

Nalezené soubory, které je možné obnovit, se v seznamu zobrazí se zeleným symbolem
Pomocí levého sloupce klepnutím vyberte ty soubory, které si přejete rekonstruovat, a stiskněte tlačítko Obnov. Poté prostřednictvím standardního dialogu Windows zvolte cílovou složku, kam se obnovený soubor uloží – pamatujte na to, že v rámci zvýšení šance obnovy všech dalších souborů je důležité vybrat umístění na jiném disku, než na kterém se původní data mohla nacházet. V opačném případě vás Recuva upozorní, chybě se tak s velkou pravděpodobností úspěšně vyhnete.
Během obnovení souborů můžete nástroj Recuva přepnout do detailního zobrazení všech voleb, slouží k tomu intuitivně pojmenované tlačítko Přepnout do pokročilého režimu. Jak již jeho název napovídá, slouží hlavně zkušenějším uživatelům, dovoluje totiž zobrazit náhled souboru s jednotlivými hlavičkami nebo obsahem. Přesně se tak rozhodnete, jestli má cenu a význam původní dat obnovovat.

Pokročilý režim se zobrazeným náhledem vybraného souboru