4.  9.  2006    Windows XP

Jak ochránit počítač před spywarem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

S mnohými freewarovými nebo sharewarovými programy, které si můžete stáhnout z internetu, se vám do počítače může velice jednoduše dostat i spyware – tedy software, který v lepším případě jen monitoruje navštěvované webové stránky, v tom horším sleduje i zadávaná uživatelská jména a hesla.

1Jak tedy ochránit váš počítač před spywarem? Na přiloženém cédéčku k JNP 10/05 v sekci Programy naleznete testovací verzi programu Microsoft Windows AntiSpyware. Pro jeho instalaci klepněte na odkaz levým tlačítkem myši a stiskněte tlačítko Instalovat. 2Klepnutím na Next přeskočte úvodní okno průvodce a dobře se seznamte se zobrazenou licenční smlouvou, kterou odsouhlaste vybráním možnosti I accept the terms in the license agreement a stiskněte tlačítko Next. Na tlačítko Next klepněte i v následujícím okně a pro zahájení instalace stiskněte Install. 3V posledním dialogovém okně zatrhněte možnost Launch Microsoft AntiSpyware a stiskněte tlačítko Finish. Automaticky dojde ke spuštění programu. Pokud se tak nestalo, můžete tento nástroj spustit i z nabídky Start, Všechny programy, Microsoft AntiSpyware. 4Zobrazí se úvodní dialog jednoduchého průvodce, který přeskočte stisknutím tlačítka Next. V následujícím okně ponechte aktivní automatickou aktualizaci, stiskněte Next a vyberte možnost Yes, help keep me secure. 5V dalším okně ponechte aktivní volbu Yes, I want to help figh spyware. Klepněte na Finish a ve zobrazeném dialogu stiskněte tlačítko Run Quick Scan Now. 6Program nyní otestuje váš systém na přítomnost spyware. Podrobnosti o stavu skenování můžete sledovat v podokně Scan Progress. Seznam nalezeného spywaru naleznete v sekci Detected Spyware on your system. Budete-li chtít test z nějakého důvodu ukončit, klepněte na odkaz Abort scan. 7Po dokončení skenování se zobrazí okno se souhrnem všech důležitých údajů. Stiskněte tlačítko View Results a přejděte do hlavního okna programu Microsoft AntiSpyware. Zde naleznete seznam všech nalezených hrozeb. 8Vedle názvu nalezeného spywaru je zobrazen také ukazatel míry rizika. Chcete-li o dané položce získat bližší informace, klepněte na ni levým tlačítkem myši. Tím se v pravé části zobrazí podokno s podrobnostmi o daném spywaru. 9V levé části okna naleznete seznam doporučených akcí, které byste měli s vyhledaným spywarem provést. Chcete-li jej ignorovat, vyberte možnost Ignore. Pro umístění do karantény zvolte Quarantine, jestliže si danou položku přejete odstranit, zvolte Remove. 10Zatrhněte možnost Create restore point a stiskněte tlačítko Continue. Otevře se nové okno, kde zkontrolujte nastavené akce a klepněte na tlačítko Yes.
TIP: Nezapomeňte, že v případě některých programů (zejména freewarových nebo sharewarových) je instalace spyware zmíněna přímo v licenční smlouvě, kterou je nutné odsouhlasit pro nainstalování programu, a je tedy v počítači zcela legálně. Je čistě jen na vás, jestli vám program stojí za to a zda na podmínky licenční smlouvy přistoupíte. Je možné, že odinstalováním spywaru vázaného na určitý program se dostanete do rozporu s licenčním ujednáním a program přestane fungovat.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře