30.  7.  2012    Vyzkoušejte

Jak otevřít a připojit ISO soubor?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Soubory ISO, tedy bitové kopie ve formátu 1:1 klasického optického média spolu s doplňujícími informacemi, stále trápí řadu začínajících uživatelů. Jak si s nimi poradit?

Nejen v naší poradně Jak na počítač především méně zkušení uživatelé často řeší, co jsou zač ISO soubory a jak je otevřít, případně dále zpracovat. Soubory ISO přitom provázejí možnosti ukládání a kopírování dat již dlouhou dobu, představují totiž snadnou cestu, jak uložit kompletní obsah CD či DVD do jednoho souboru a poté je najednou vypálit nebo přímo používat.

Vypalování souborů ISO je nejlépe podporováno ve Windows 7, kde stačí, abyste na takovýto soubor v Průzkumníku Windows poklepali levým tlačítkem myši, čímž se otevře dialog s možnostmi pro vypálení. Pak již jen stačí zvolit odpovídající vypalovací mechaniku pomocí roletové nabídky a stisknout tlačítko Vypálit. Jestliže si přejete zkontrolovat zapsaná data po jejich vypálení, aktivujte navíc možnost Po vypálení ověřit disk. V nadcházejících Windows 8, která jsou nyní dostupná v testovací verzi, je vypalování ISO souborů podporováno stejným způsobem, navíc bude možné je také připojit v podobě samostatné virtuální jednotky.

iso.png
Nastavení vypalování souborů ISO ve Windows

Pokud máte soubory ISO ve Windows 7 asociované s jiným programem, a přesto byste si je přáli vypálit pomocí výchozího dialogu systému, musíte k tomu využít místní nabídku Průzkumníka Windows. Na soubor ISO klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte Otevřít v programu, poté Nástroj systému Windows vypalování bitových kopií disků. Ve finále se otevře dialog Windows 7, který je určený k vypalování ISO obrazů.

Co dělat, pokud nemáte Windows 7, ale například starší Windows XP? V takovém případě musíte sáhnout po doplňujícím programu, ideálně například zdarma dostupném ImgBurn. S jeho pomocí pak již můžete soubory ISO nejen otevírat a vypalovat, ale také vytvářet. Právě tvorba ISO obrazů je prozatím ve Windows všech verzí zcela opomenuta, a tak se vyplatí mít zmíněný program ImgBurn v záloze i z tohoto důvodu.

Stejně tak samozřejmě kromě základní práce s ISO soubory, tedy jejich vypalování, můžete doinstalovat funkčně bohatší programy, například Daemon Tools Lite. S ním velice jednoduše připojíte ISO obraz v podobě samostatné jednotky, data budou dostupná z kteréhokoliv dalšího programu.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: Pozor na Daemon Tools Lite Dominik 4.  2.  2015 13:12
Pozor na Daemon Tools Lite Roice 18.  5.  2013 18:50
Přidat příspěvek Zobrazit vše