14.  2.  2006    Windows XP

Jak pečovat o pevný disk

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

I na pevném disku domácího počítače jsou mnohdy uložena drahocenná data, o která byste jistě neradi přišli. Proto se určitě vyplatí se pevnému disku věnovat – stačí jednou za čas spustit některé systémové nástroje. Disk se vám za to odvděčí nejen vyšší spolehlivostí, ale také vyšší rychlostí, což můžete pocítit i na celkovém výkonu počítače.

1Asi každého uživatele trápí volné místo na disku – nikdy jej není dostatek. Proto se jednou za čas vyplatí spustit program Vyčištění disku, který naleznete v nabídce Start, Programy, Příslušenství, Systémové nástroje, Vyčištění disku. 2Po spuštění programu se otevře okno Vybrat jednotku, v němž z nabídky zvolte jednotku, kterou si přejete vyčistit, a stiskněte OK. Následně se zobrazí nové okno, kde na kartě Vyčištění disku naleznete seznam souborů, které je možné odstranit. Klepnete-li na soubor v seznamu levým tlačítkem myši, zobrazí se níže krátký popis. 3Pro odstranění daných soborů zatrhněte názvy položek klepnutím levým tlačítkem myši a stiskněte tlačítko OK. Zobrazí se dialog s dotazem, zda si dané položky přejete opravdu odstranit. Pro jejich vymazání klepněte na Ano. 4Dalším důležitým programem je ScanDisk, který slouží ke kontrole chyb na pevném disku, které se může pokusit opravit. Pro jeho spuštění otevřete nabídku Start, Programy, Příslušenství, Systémové nástroje, ScanDisk. 5V otevřeném okně vyberte jednotku, kterou chcete prověřit, a níže zvolte požadovaný typ testu. Pro běžné použití slouží Standardní test, jednou za čas však neškodí provést Úplný test, který navíc prověří i povrch disku (trvá delší dobu). Chcete-li dle nastavení automaticky opravovat většinu chyb, zatrhněte položku Automaticky opravovat chyby. 6Pro spuštění testu stiskněte tlačítko Spustit. O jeho průběhu vás informuje grafický ukazatel v dolní části okna. Nezapomeňte, že ještě před zahájením testování můžete upřesnit možnosti úplného testu nebo celého programu ScanDisk – tato nastavení by však neměli provádět začátečníci, ale zkušenější uživatelé. 7Pro zvýšení rychlosti práce s diskem je nutné jednou za čas disk defragmentovat. K tomu slouží program Defragmentace disku, který spustíte z nabídky Start, Programy, Příslušenství, Systémové nástroje, Defragmentace disku. 8Po jeho spuštění vyberte jednotku, kterou požadujete defragmentovat, případně po stisknutí tlačítka Nastavení nastavte vybrané předvolby a klepněte na OK. Tím dojde k zahájení defragmentace, která bude trvat několik desítek minut až hodin – záleží na fragmentaci souborů a na velikosti disku. 9Pokud vás zajímá, jak defragmentace disku probíhá, stiskněte tlačítko Podrobnosti a v podrobném rozložení programu klepněte na Legenda.
TIP: Popisované nástroje je možné spustit i bez použití nabídky Start. Otevřete Tento počítač, na ikonu vybrané jednotky klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte Vlastnosti. Na kartě Obecné můžete klepnutím na tlačítko Uklidit disk... spustit nástroj Vyčištění disku. Pokud přejdete na záložku Nástroje, stisknutím tlačítka Zkontrolovat spustíte program ScanDisk nebo klepnutím na Defragmentovat nástroj Defragmentace disku.
TIP: Při práci programu ScanDisk a Defragmentace disku byste s počítačem raději neměli vůbec pracovat. Proto tento test nejlépe naplánujte na dobu, kdy se chystáte jít na oběd, do kina nebo spát.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře