25.  10.  2006    Windows XP

Jak pracovat s disketou

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Již několik let je součástí počítačů mechanika na 3,5palcové diskety. Na přenášení fotografií nebo hudby je její kapacita 1,44 MB nedostačující, na textové dokumenty nebo tabulky se však může hodit. Jak ji připravit k běžnému používání?

1Ještě před vložením diskety do mechaniky je dobré se přesvědčit, zda disketa je nebo není chráněna proti zápisu. Pokud je disketa chráněna proti zápisu, což poznáte podle průhledného políčka v levé horní části diskety, je možné z diskety data pouze číst. Nemůžete na ni tedy zapisovat, mazat z ní soubory nebo ji naformátovat. 2Chcete-li disketu odemknout pro zápis, posunutím malého černého čtverečku v levé horní části diskety dané políčko zakryjte. Zejména při prvním použití diskety je možné, že posunutí čtverečku půjde ztěžka a budete jej muset trošku zapáčit nehtem. 3Pokud se disketa nachází v mechanice, otevřete složku Tento počítač a na ikonu disketové mechaniky poklepejte levým tlačítkem myši. Otevře se nové okno, v němž se zobrazí seznam souborů, které jsou na disketě uloženy. 4Jestliže je disketa otevřená pro zápis, můžete na ni tažením myší zkopírovat všechny potřebné soubory. Chcete-li některé dokumenty z diskety vymazat, označte je klepnutím myší a stiskněte klávesu Delete. 5Pro zkopírování souborů na disketu můžete využít i elegantnější řešení pomocí kontextové nabídky – na vybraný soubor klepněte pravým tlačítkem myši, přejděte na Odeslat a z nabídky zvolte možnost Disketa 3,5 palce. 6Chcete-li disketu naformátovat (tedy vymazat z ní všechna uložená data a připravit ji na další zápis), klepněte na ikonu disketové mechaniky pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Naformátovat. 7Předvolby v otevřeném okně nastavte podle obrázku. Pokud si přejete provést rychlé formátování bez kontroly chybných sektorů na disku, zatrhněte volbu Rychlé formátování. Pro zahájení formátování klepněte na Spustit a zobrazený dialog potvrďte tlačítkem OK. 8Po dokončení formátování se otevře okno, kde stiskněte tlačítko OK a dialog Naformátovat uzavřete stisknutím tlačítka Zavřít. Jelikož je disketa ve srovnání s cédéčkem velice nespolehlivá, je dobré na ní pro zamezení ztráty dat provést kontrolu chyb. 9Na ikonu disketové mechaniky klepněte pravým tlačítkem myši, zvolte Vlastnosti, přejděte na kartu Nástroje a stiskněte tlačítko Zkontrolovat. V otevřeném okně zatrhněte obě předvolby a stiskněte tlačítko Spustit. 10Až poté, co test proběhne v pořádku, můžete na disketu uložit nová data, případně ji uschovat do krabičky pro budoucí použití.
TIP: Ve srovnání s cédéčkem je disketa malá, nespolehlivá a zápis nebo čtení většího množství dat na ní trvá velmi dlouhou dobu. Hodí se tedy zejména na „nouzové“ přenášení několika souborů. V opačném případě raději použijte přepisovatelný CD-RW disk a vypalovací mechaniku.
TIP: Diskety zakoupíte v běžných počítačových obchodech, nečastěji v krabičce po deseti kusech. Cena jedné diskety se pohybuje okolo deseti korun.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře