13.  11.  2006    Excel

Jak pracovat s katalogem knih

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V  JNP 12/05 jsme v  Excelu vytvářeli a plnili jednoduchý katalog knih, pomocí něhož si může každý své knihy doma evidovat. Jak s katalogem správně pracovat?

1Vytvořená a naplněná tabulka může vypadat například jako podle obrázku. Tabulku lze dále upravovat. Označte myší buňku E2 a po stisku klávesy F2 změňte název sloupce z Místo na název Cena. Tažením myši označte hodnoty ve sloupci E, klávesou Delete smažte obsah a po stisku pravého tlačítka myši vyberte z nabídky Formát buněk. 2V záložce Číslo změňte v části Druh položku Text na Číslo, počet desetinných míst snižte na nulu a vše potvrďte tlačítkem OK. Do jednotlivých buněk sloupce E pak doplňte cenu každé knihy. 3Autory můžete seřadit podle abecedy tak, že myší označíte libovolnou buňku tabulky a v nabídce Data zvolíte Seřadit. V dialogovém okně Seřadit vyberte v části Seřadit podle slovo Autor, zatrhněte Vzestupně a potvrďte tlačítkem OK. 4Pro rychlé řazení a vyhledávání je vhodné každou buňku v záhlaví opatřit tzv. automatickým filtrem. Libovolnou buňku tabulky označte a poté z nabídky Data vyberte příkaz Filtr a Automatický filtr. 5U každého sloupce se v záhlaví vytvoří po pravé straně tlačítko. Pokud chcete zobrazovat například všechny knihy od vydavatelství „Vyšehrad“, stiskněte myší tlačítko u buňky Vydavatel a z nabídky vyberte možnost Vyšehrad. 6Stejně lze v nabídce Autor vybrat jméno autora a zobrazit seznam všech knih, které napsal. Co když budete chtít zobrazit všechny knihy, které stály víc jak 200 Kč, ale ne víc než 400 Kč? Pak v nabídce Cena zvolte Vlastní a vytvořte vlastní kritérium pro výběr položek. 7V dialogovém okně Vlastní automatický filtr vyberte z první nabídky možnost Je větší než, do políčka vlevo zadejte hodnotu 200, dále zatrhněte políčko A, z dolní levé nabídky zvolte Je menší než a do políčka vlevo vložte hodnotu 400. Vše potvrďte tlačítkem OK. 8Snadnou práci s katalogem umožňuje také Formulář, který vyvoláte z nabídky Data. Do dialogového okna se načte první záznam seznamu. Klepněte na tlačítko Kritéria, formulář se vyčistí a lze do něj vkládat údaje pro vyhledávání. Hledejte například knihy od vydavatelství Atlantis, které byly vydané v roce 2004. Potvrďte stiskem klávesy Enter a ve formuláři se zobrazí první záznam, který splňuje kritéria. 9Klávesou Další se přepnete na další vyhovující záznam v pořadí. Pomocí tlačítka Odstranit můžete záznam odstranit, tlačítkem Nový pak vložit nový záznam tabulky.
TIP: V dolním stavovém řádku se zobrazuje, kolik záznamů má tabulka a kolik jich bylo vybráno. Celý seznam znovu zobrazíte, když z nabídky Vyšehrad vyberete možnost Vše nebo z hlavní nabídky vyberete Data, Filtr a Zobrazit vše.
TIP: Záznam lze ve formuláři také upravovat. Dokud nestisknete klávesu Enter, lze obsah políčka vrátit do původního stavu tlačítkem Obnovit. Po stisku klávesy Enter je záznam uložen do katalogu.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře