3.  8.  2006    Windows XP

Jak pracovat s Mapou znaků

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Potřebujete čas od času do dokumentu vložit speciální symbol, který se nevyskytuje na klávesnici, nebo je jeho zadání pomocí klávesnice poněkud problematické? Pak právě pro vás je určen speciální program Mapa znaků , který je standardní součástí operačního systému Windows .

1Klepněte na tlačítko Start, Programy, Příslušenství, Systémové nástroje a spusťte program Mapa znaků. Otevře se hlavní okno programu Mapa znaků, kde v horní části okna z nabídky vyberte písmo, které si přejete zobrazit. 2V mapě znaků vyhledejte požadovaný symbol. Pokud na vybraný znak klepnete levým tlačítkem myši, zobrazí se jeho podrobnější náhled. 3Po vybrání znaku se ve většině případů v pravé dolní části okna zobrazí klávesová zkratka, pomocí níž můžete daný symbol zadávat přímo prostřednictvím klávesnice. Většinou se jedná o kombinaci levé klávesy Alt a uvedené číselné kombinace. 4Chcete-li tedy do dokumentu pomocí klávesnice vložit symbol Copyright, stiskněte levou klávesu Alt a za jejího stálého držení na numerické části klávesnice postupně vyťukejte čísla 0, 1, 6, 9. Po uvolnění klávesy Alt se na místě kurzoru zobrazí symbol ©. 5Jestliže si vybraný znak přejete použít bez nutnosti pamatovat si složitou číselnou kombinaci, označte jej klepnutím myší a stiskněte tlačítko Vybrat. Druhým (mnohem rychlejším) způsobem je na daný znak poklepat levým tlačítkem myši. 6Tím se daná položka zobrazí v řádku Kopírované znaky, odkud jej stisknutím tlačítka Kopírovat zkopírujete do Schránky Windows. 7Přejděte do programu, do něhož si přejete zkopírovaný znak vložit, a kurzor myši přesuňte na místo, kde má být znak zobrazen. Pro vložení zkopírovaného symbolu ze Schránky Windows na vybranou pozici stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + V.
TIP: Nemůžete v nabídce Start najít zástupce pro spuštění programu Mapa znaků? Stiskněte tlačítko Start, Spustit (případně také můžete použít klávesovou kombinaci Win + R) a do řádku Otevřít vepište příkaz charmap, který potvrďte stisknutím klávesy Enter. Pokud se program Mapa znaků nespustil, pak jej zřejmě v systému nemáte nainstalován.
TIP: Při práci s textovým editorem Word pro některé známé symboly nemusíte Mapu znaků používat vůbec – stačí si zapamatovat několik základních klávesových zkratek: Pravý Alt + Q = \, Pravý Alt + W = |, Pravý Alt + E = €, Pravý Alt + R = ®, Pravý Alt + T = ™, Pravý Alt + F = [, Pravý Alt + G = ], Pravý Alt + L = Ł, Pravý Alt + X = #, Pravý Alt + C = &, Pravý Alt + V = @, Pravý Alt + B = {, Pravý Alt + N = }.
TIP: Potřebujete v okně programu Mapa znaků zobrazit nápovědu? Na položku, o které chcete získat bližší informace, klepněte pravým tlačítkem myši. Vysune se místní nabídka, ve které zvolte možnost Co to je? Po chvíli se zobrazí krátká bublinová nápověda, v níž naleznete všechny podstatné informace.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře