31.  10.  2005    Ostatní

Jak pracovat s programem IrfanView

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Kromě prohlížení obrázků obsahuje program IrfanView i celou řadu zajímavých funkcí. Obrázky si můžete jednoduše upravit, aplikovat na ně vybraný efekt nebo si z nich vytvořit zajímavou prezentaci.

1Z nabídky Start, Všechny programy, IrfanView spusťte program IrfanView. Pro otevření vybraného obrázku stiskněte tlačítko Otevřít – zobrazí se nové okno, kde přejděte do správné složky a na požadovaný obrázek klepněte levým tlačítkem myši. 2Je-li zatržená položka Náhled, objeví se v dolní části okna miniatura a bližší informace o vybraném obrázku. Stisknutím tlačítka Otevřít dojde k otevření obrázku v programu IrfanView. 3Klepnutím na tlačítko Šipka vlevo nebo Šipka vpravo můžete přejít na předchozí nebo následující obrázek v aktuální složce. Pro přiblížení nebo oddálení obrázku použijte tlačítko Lupa + nebo Lupa -, chcete-li o zobrazeném obrázku získat bližší informace, stiskněte tlačítko i v kroužku. 4Pro nastavení automatické prezentace obrázků stiskněte v horní části okna tlačítko Filmového pásu. Otevře nové okno Prezentace, kde přejděte do vybrané složky, označte požadované obrázky a klepněte na tlačítko Přidat. Obrázky se poté přidají do seznamu v levé části okna. Chcete-li do seznamu přidat všechny obrázky uložené v aktuální složce, stiskněte tlačítko Přidat vše. 5V části Postup snímku vyberte, zda si přejete na další obrázek přejít automaticky po uplynutí časového intervalu, nebo chcete další obrázek zobrazit až po stisknutí libovolného tlačítka myši nebo klávesy. Pro spuštění prezentace klepněte na tlačítko Přehrát. 6Na otevřený obrázek také můžete velice jednoduše aplikovat některý z efektů, jejichž nabídku naleznete v menu Obrázek, Efekty, Prohlížeč efektů. Seznam dostupných efektů najdete v nabídce v levé části okna. 7Klepnutím na vybraný efekt se zobrazí dvě náhledová okénka, v nichž naleznete vzhled obrázku před a po aplikaci efektu. Chcete-li nastavení některého efektu doladit, můžete tak učinit nadefinováním požadovaných hodnot u položek v části Filter settings.
TIP: Přejete si otevřený obrázek nastavit jako pozadí pracovní plochy? Přejděte do nabídky Nastavení, Nastavit jako pozadí Windows a z nabídky vyberte tu nejlepší pozici obrázku na ploše.
TIP: Příkazy pro úpravu nastavení obrázku se nacházejí v menu Obrázek. Zde naleznete například možnost otočit obrázek libovolným směrem, vytvořit panoramatický obrázek, upravit barevné provedení obrázku nebo jej převést do odstínů šedi.
TIP: IrfanView obsahuje nástroj pro snadné přejmenování souborů. Pro jeho použití přejděte do nabídky Soubor, Dávková konverze/přejmenování.
TIP: Pokud nemáte CD JNP 3/05 k dispozici, stáhněte si program IrfanView například ze serveru Stahuj.cz.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře