29.  1.  2006    Word

Jak pracovat s tabulátory

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Odsazování textu pomocí mezerníku není zrovna dokonalé. Stačí změnit velikost písma nebo použít jiné, než neproporcionální písmo a zarovnání textu se ztratí. Jak postupovat?

1Pro odsazení a dodržení přesných pozic textu používejte tzv. tabulátory. Spusťte program Word. Otevřete nový dokument a začněte psát. Umístěte kurzor, například pomocí myši, před nějaké slovo a na klávesnici zmáčkněte klávesu TAB - jde o klávesu přímo nad klávesou CapsLock. 2Po stisknutí TAB dojde k posunu textu přesně o nastavený počet bodů (milimetrů). Pokud v dalším řádku použijete např. jiný druh písma a slovo odsadíte tabulátorem, posune se přesně na stejnou pozici. 3Výhodou tabulátoru je, že nemusíte počítat kolik jste napsali znaků a kolik potřebujete udělat mezer, abyste vybrané slovo odsadili na patřičnou pozici. 4Nastavení tabulátorů ovlivníte pomocí funkce Formát, Tabulátory. V políčku Výchozí krok zadejte počet milimetrů, kterými bude text odsazen při použití jednoho tabulátoru. 5Do kolonky Umístění zarážek zadejte ty pozice, které chcete z označeného textu odstranit. Po klepnutí na tlačítko OK Word změny provede. Pokud již v textu zarážky existují, v dialogu budou zobrazeny jejich pozice. Klepněte a označte, kterou chcete smazat. 6V sekci Zarovnání určíte, jakým směrem od zarážky tabulátoru bude text umístěn. V sekci Vodicí znak pak zadejte, pro který se toto nastavení použije. Tímto znakem bude vyplněn prostor mezi poslední slovem před odskokem tabulátorem a prvním slovem po tabulátoru. To se hodí třeba při tvorbě obsahu. 7Vodicí znaky použijete při klepnutí na horní pravítko v dokumentu. Zobrazíte jej pomocí funkce Zobrazit, Pravítko. Klepnutím do bílé plochy vytvoříte zarážku aktuálního nastavení. Nyní s ní stačí posunout do určité polohy a sledovat, jak se zároveň posunuje i text. Zarážka pracuje s textem na řádku, kde se momentálně nachází kurzor. 8Zarážku z pravítka odstraníte, pokud ji pomocí myši přesunete mimo oblast pravítka nebo ven z okna programu Word.
TIP: Nastavení typu tabulátoru nemusíte složitě ovlivňovat pomocí nabídky Formát, Tabulátory. Stačí klepnout na jejich symbol v levém horním rohu vedle pravítka. Každým klepnutím se zvolí další z nabídky typů tabulátorů. Poté jej můžete vnést do pravítka a použít v dokumentu.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

wow unicorn1234 31.  10.  2022 13:46
Přidat příspěvek Zobrazit vše