25.  3.  2006    Excel

Jak přesně spočítat půjčku a spoření

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Rádi byste si koupili nový počítač, ale scházejí vám na něj finance? Vyplatí se vám na něj vzít půjčku? Nebo vám naopak nějaké peníze přebývají a chtěli byste vědět, kolik byste mohli v bance získat na úrocích?

1Pro tyto výpočty se bude nejlépe hodit použít tabulkový procesor Excel, který spustíte poklepáním na ikonu Microsoft Excel. 2Chcete-li si spočítat, kolik peněz si při konstantní úrokové sazbě a konstantních platbách můžete dovolit od banky půjčit, vytvořte si podle obrázku jednoduchou tabulku. 3Do tabulky zadejte požadovanou částku, kterou si chcete půjčit, dobu splácení (v měsících) a roční úrokovou sazbu. Roční úrokovou sazbu je nutné zadat v procentech – to nejlépe uděláte tak, že v buňce např. pro 9 % uvedete hodnotu 0,09. Následně na buňku klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Formát buněk. Otevře se nové okno, kde zůstaňte na kartě Číslo, ze seznamu vyberte možnost Procenta a stiskněte tlačítko OK. 4Klepnutím levým tlačítkem myši označte buňku C6 a přejděte do nabídky Vložit, Funkce nebo v levé části panelu vzorců stiskněte ikonku Vložit funkci. Do políčka Vyhledat funkci zadejte Platba a stiskněte tlačítko Přejít. V seznamu Vybrat funkci označte funkci Platba a klepněte na OK. 5Otevře se okno Argumenty funkce, kde políčko Sazba, Pper a Souč_hod vyplňte podle obrázku. U položky Výsledek se zobrazí měsíční výše splátek. Pro zavedení výsledku do tabulky stiskněte tlačítko OK. 6Podobným způsobem si můžete vypočítat částku, kterou byste museli každý měsíc ukládat, abyste po určitých letech naspořili požadovanou sumu peněz. V příkladu použijeme 20 let při roční úrokové sazbě 5 % a cílovou částku 200 000 Kč. 7Vytvořte si tabulku podle obrázku. Klepnutím levým tlačítkem myši označte buňku C6 a podobně jako v kroku 4 vyberte funkci Platba. Jelikož se úrok připisuje každý měsíc, je nutné hodnotu v buňce C3 vydělit 12. Abyste získali výši měsíční platby, je nutné hodnotu v buňce C4 vynásobit počtem měsíců v roce. 8Částku, kterou musíte každý měsíc ukládat, abyste naspořili cílovou částku 200 000 Kč, naleznete u položky Výsledek. Stisknutím tlačítka OK se daný údaj zobrazí v tabulce.
TIP: Pokud ikonu pro spuštění Excelu nenaleznete na ploše ani v nabídce Start, klepněte na tlačítko Start, Spustit a zadejte příkaz excel, který potvrďte stisknutím klávesy Enter.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře