31.  10.  2005    Ostatní

Jak promítat filmy z počítače na televizi

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chtěli jste se někdy dívat na filmy na počítači z pohovky v obývacím pokoji? Nejlepšího zážitku dosáhnete, když připojíte k počítači televizi.

1K propojení počítače s televizí je potřeba grafická karta se speciálním televizním výstupem. Podívejte se na zadní stranu vašeho počítače a ujistěte se, že vlastníte grafickou kartu s kompozitním videovýstupem, případně i výstupem S-Video. 2Nyní se podívejte na zadní stěnu vaší televize, zda obsahuje konektor SCART. Tento konektor je navržen jako univerzální vstupně výstupní a má sloužit k propojení různých audio a video zařízení. 3Pokud je vaše grafická karta přizpůsobena pro připojení k televizi, od výrobce jste měli obdržet příslušné propojovací kabely. Dle typu vestavěných výstupů tak vlastníte kabel pro propojení kompozitních konektorů, případně i redukci z S-Videa na kompozitní výstup. 4Pro připojení kabelů k televizi je potřeba vlastnit i upravenou přípojku SCART se vstupy pro kompozitní kabel a signály z audio kabelu.
i Kompozitní výstup přenáší pouze složku obrazu. Je tedy nutné navíc propojit tzv. audio kabelem výstup ze zvukové karty se speciálním konektorem SCART. Jestliže audio kabel nevlastníte, můžete do zvukové karty připojit reproduktory nebo sluchátka a zvuk z filmu poslouchat z nich.
i Některé televize obsahují kromě konektoru SCART i konektor pro S-Video. Následné propojení televize s počítačem lze pak jednoduše uskutečnit kabelem S-Video – S-Video.
5Platí, že signál z konektoru S-Video je znatelně kvalitnější, než z kompozitního výstupu. Jestliže jej tedy vaše grafická karta obsahuje, využijte propojovací kabel S-Video – kompozitní. Následně připojte kabel kompozitní – kompozitní a připojte jej ke konektoru na speciální redukci SCART. 6Do SCARTu připojte i audio kabel pro poslech zvukové stopy z reproduktorů televize. SCART se zapojenými kabely zasuňte do jeho protějšku v televizi. Nyní je po technické stránce vše připraveno k vyladění ovladačů grafické karty.
i Při přenosu signálu platí, že čím kratší kabel, tím lepší kvalita obrazu. Maximální hodnotou délky je 5 m, poté dochází k citelnému rušení, které vede až ke ztrátě obrazu při jeho cestě kabelem.
TIP: Při propojení počítače s televizí se často objeví rušení v obraze. Na vině většinou bývá rozdílné uzemnění počítače a televize skrze televizní anténu. Řešením je buď televizi odpojit od společné televizní antény (resp. kabelové televize), nebo zakoupení speciálního oddělovacího prvku pro obrazový signál (počítejte s cenou okolo tisíce korun).X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře