26.  11.  2005    Windows XP

Jak rychle nastavit myš

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pro snadné a rychlé ovládání celého operačního systému Windows a dalších nainstalovaných programů slouží počítačová myš, která je již delší dobu standardním vybavením každého počítače. Víte o tom, že myš můžete nastavit podle vlastní potřeby?

1Klepněte na tlačítko Start, vyberte Ovládací panely a poklepejte na ikonu Myš.
2V případě, že myš ovládáte levou rukou, zatrhněte v sekci Nastavení tlačítek možnost Zaměnit první a druhé tlačítko. Pro leváky tak bude práce s myší pohodlnější a ergonomičtější. Je však třeba zvyknout si na to, že od této chvíle slouží pro primární akci (zatrhnutí či odtrhnutí políčka, spuštění programu apod.) pravé tlačítko myši a pro sekundární akci (např. zobrazení místní nabídky) levé tlačítko myši. 3Pokud si na myš teprve zvykáte a máte problém s rychlostí poklepání (dvojí klepnutí), můžete jeho rychlost změnit táhnutím posuvného jezdce Rychlost. Poklepáním na ikonu složky se můžete ihned přesvědčit, zda vám bude dané nastavení vyhovovat. 4Na záložce Ukazatele je možné ze seznamu Schéma navolit jiný vzhled ukazatele. Po vybrání požadovaného schématu se v části Vlastní zobrazí seznam ukazatelů, které se v daném motivu nacházejí. Je-li ukazatel animovaný, pak se po jeho označení objeví v náhledovém okénku i jeho animace. 5Pro nastavení výchozího vzhledu ukazatele zvolte v nabídce Schéma možnost Výchozí nastavení (systémové schéma). 6Přejděte na záložku Možnosti ukazatele. V části okna Pohyb můžete nastavit požadovanou rychlost ukazatele. Čím je rychlost vyšší, tím pro přesun ukazatele z jednoho do druhého místa na obrazovce stačí menší pohyb myší. Pro zvýšení přesnosti také můžete aktivovat položku Zvýšit přesnost ukazatele. 7Chcete-li ukazatel myši při zobrazení dialogového okna automaticky umístit na výchozí tlačítko, aktivujte možnost Automaticky přesunout ukazatel na výchozí tlačítko dialogu. 8Zejména pro přenosné počítače se staršími a pomalejšími LCD displeji je vhodné aktivovat možnost Zobrazovat stopu ukazatele, čímž se na těchto displejích zlepší jeho sledování. O mnoho zajímavější je funkce Skrýt ukazatel při psaní, která při psaní textu automaticky skryje ukazatel a zobrazí jej až při následném pohybu myší. 9Máte-li velký monitor a občas na něm ukazatel nemůžete nalézt, budete zřejmě nadšeni funkcí Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl. Je-li tato možnost aktivní, pak se po stisknutí klávesy Ctrl zobrazí kolem ukazatele soustava kružnic, takže jej ani v tom nejzapadlejším rohu největší obrazovky nepřehlédnete. 10Pokud je vaše myš vybavena kolečkem, můžete na kartě Kolečko nastavit možnosti posunutí zobrazení při otočení kolečka o jeden dílek, a to buď o určitý počet řádků, nebo celou obrazovku. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko OK. Nechcete-li změny ukládat, uzavřete okno stisknutím Storno.
TIP: Je-li aktivní funkce Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl, můžete se ve hrách používajících klávesu Ctrl při jejím stisknutí setkat s menšími grafickými problémy v okolí ukazatele myši. Chcete-li se tomuto problému vyhnout, přiřaďte funkci klávesy Ctrl jiné klávese nebo nastavení Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl po dobu hraní deaktivujte.
TIP: Položku Automaticky přesunout ukazatel na výchozí tlačítko dialogu aktivujte po pečlivém zvážení. Po její aktivaci se v každém zobrazeném okně přichytí ukazatel myši ke tlačítku, které je nastaveno jako výchozí. Stačí malá nepozornost a jedním nesprávným klepnutím můžete potvrdit operaci, kterou jste vůbec neplánovali!X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře