8.  1.  2009    Windows XP  |  Příkazový řádek  |  Internet  |  Windows Vista

Jak rychle zjistit vlastní IP a MAC adresu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Někdy potřebujete znát svou IP adresu, například protože ji vyžaduje síťová aplikace nebo chcete třeba hrát po síti hry. Jak nejen ji zjistit pomocí příkazového řádku?

V počítači se IP adresa váže ke konkrétnímu síťovému rozhraní, takže jeden stroj může mít hned několik IP adres. Setkat se můžete s novými adresami IPv6, které se ale pro zadávání například při hraní síťových her nepoužívají. Proto vždy hledejte položku označenou IPv4 (označena ve výpisu v příkladu níže), právě ta se pro rozpoznání vašeho počítače bude nejčastěji zadávat.

Adresa v místní síti

Jestliže chcete zjistit adresu počítače v místní síti, ať už podnikové či domácí, kdy jste schovaní za routerem nebo bránou, pak můžete snadno použít nástroj ipconfig v příkazovém řádku.

Spusťte příkazový řádek příkazem cmd, který zadejte do vyhledávacího pole v nabídce Start (ve Windows Vista) nebo v dialogu příkazu Spustit v nabídce Start (ve Windows XP). Do řádku poté napište ipconfig a stiskněte Enter. Pod položkou Adresa IP najdete adresu svého počítače v místní síti.

obr1.jpg
Pokud vložíte příkaz ipconfig bez doplňujících parametrů, získáte výpis základních informací

Adresa v internetu

Také v síti internet můžete mít svou IP adresu. Zde se rozlišuje, zda máte IP adresu sdílenou s více počítači, tzv. adresu neveřejnou. V tom případě pod jednou IP adresou vystupuje z vaší sítě (například ze sítě poskytovatele internetu) více počítačů. Nebo můžete mít přidělenou jedinečnou pevnou IP adresu, která pak náleží pouze vám. Adresu zjistíte například na adrese www.mojeip.cz, kde bude automaticky zobrazena.

obr2.jpg
Výpis informací o počítači na serveru Mojeip.cz

Jak rychle zjistit MAC adresu

IP adresa je svázána se síťovým nastavením vašeho počítače, kromě toho má ale každé síťové rozhraní (Wi-Fi adaptér, síťová karta apod.) také vlastní fyzickou adresu danou přímo od výrobce. Někdy může být důležité ji znát, například poskytovatel internetu s ní má svázaná nastavení a jakmile změníte připojení, musíte mu sdělit novou. Pro zjištení MAC adresy můžete použít příkaz arp, a to opět v příkazovém řádku. Zadejte arp -a, čímž se vypíší fyzické adresy MAC všech dostupných počítačů. Pokud vás zajímá pouze jeden konkrétní počítač v síti, doplňte jeho IP adresu ještě za parametr -a.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

cizí ip adresa lucka 24.  2.  2011 19:41
Nemám adresu IP adresu IPv4 Slatored 4.  1.  2010 18:39
Re: fyzicke adresy Brut 9.  1.  2009 15:11
fyzicke adresy Honza 9.  1.  2009 13:24
Re: Dodatek Brut 8.  1.  2009 21:01
Přidat příspěvek Zobrazit vše