4.  2.  2010    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Jak se ve Windows zbavit otravné klávesy F1

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Však to znáte. Při editaci v Excelu se přesně netrefíte na funkční klávesu F2, a místo toho tlačítkem vedle zdlouhavě spustíte nápovědu. Anebo na zpropadenou ef-jedničku sáhnete místo plánovaného stisknutí Esc. Máme řešení, jak klávesu F1 vyřadit ze hry.

Finta spočívá v přiřazení klávesové zkratky F1 jiné aplikaci. Díky tomu, že to děláte přímo v systému Windows, má toto nastavení větší prioritu než funkce F1 v aplikacích.

Helpoffice.png
Čekání na otevření nápovědy Microsoft Offce

Dvě možnosti, každá jiná

Máme dvě možnosti. Buď klávese F1 nastavíme nějakou užitečnou aplikaci, například kalkulačku, nebo zařídíme, aby se při stisknutí nestalo vůbec nic.

V prvním případě najděte v programech v nabídce Start zástupce požadované aplikace. Třeba zmíněná kalkulačka je v sekci Příslušenství. Pozor ale na to, aby se skutečně jednalo o zástupce a nikoli o přímo spustitelný soubor.

Na zástupce klepněte pravým tlačítkem a v dialogu najděte pole Klávesová zkratka. Označte ho, stiskněte F1 (objeví se v poli) a uložte. Hotovo, od této chvíle stisknutí F1 vždy spustí kalkulačku, což je většinou rychlejší než třeba nápověda Microsoft Office.

Když chcete, aby klávesa F1 nedělala vůbec nic, vytvořte na ploše nebo v nabídce Start nový zástupce. Postup: pravé tlačítko, volba Nový, Zástupce. Windows nyní budou chtít znát cestu k položce, pro kterou chcete zástupce vytvořit. Napište:

cmd /k exit

Zástupce uložte, potom na něj klepněte pravým tlačítkem a přiřaďte mu klávesovou zkratku F1 jako v předchozím případě. Doporučuji také vybrat v tomto dialogu možnost Spustit v minimalizovaném okně. Od této chvíle F1 neudělá vůbec nic kromě rychlého probliknutí aplikace v hlavním panelu.

f1.png
Klávesa F1 nastavená novému zástupci

Jedinou nevýhodou tohoto řešení je, že původní okno ztratí po stisknutí F1 fokus – přestane být aktivní, musíte na něj potom klepnout. Je to ale stále rychlejší, než čekat na spuštění nápovědy a její zavírání. Nebo dokáže někdo dávku vytvořit tak, aby původní okno stále zůstalo aktivní?
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: Autohotkey RastaMan 8.  3.  2010 20:59
hardwarove reseni Filip Kůžel 4.  2.  2010 15:34
Re: Autohotkey Marek Lutonský 4.  2.  2010 14:55
Re: Ztráta fokusu Marek Lutonský 4.  2.  2010 14:51
vyloupnout Jiří Kuruc 4.  2.  2010 14:47
Přidat příspěvek Zobrazit vše