31.  3.  2006    Excel

Jak si zpřehlednit práci s tabulkami

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud jste už někdy pracovali s rozsáhlejší tabulkou, v níž bylo několik desítek či stovek položek, určitě víte, jak může být práce s takovouto tabulkou nepřehledná a těžkopádná. Stačí však využít několik vhodných funkcí programu MS Excel a práci s tabulkou si výrazně zpřehlednit a zjednodušit.

1V tabulkovém procesoru Excel otevřete sešit, v němž je uložena tabulka, se kterou si přejete pracovat.
2Zajímavým nástrojem vhodným zejména pro rozsáhlejší tabulky je automatický filtr. Jeho použití je naprosto jednoduché – v horní části okna Excelu přejděte do nabídky Data, Filtr a klepněte na položku Automatický filtr. 3U jednotlivých buněk v horní části tabulky se objeví speciální filtrovací roletky. Pomocí nich je možné nastavit zobrazení jen těch dat, o která máte v danou chvíli zájem. 4Předpokládejme, že v našem případě chceme zobrazit pouze všechny muže, kteří jsou stále svobodní. Z nabídky Pohlaví tedy vybereme položku muž a z nabídky Stav možnost svobodný. Tím se v tabulce zobrazí pouze námi požadované údaje. 5V některých rozsáhlejších tabulkách se můžete často setkat s problémem, kdy kvůli jejich velikosti nebudete vidět popisek řádku či sloupce, ve kterém se v dané chvíli nacházíte. V tomto případě vám může pomoci správné ukotvení příček. 6Chcete-li mít v tabulce vždy viditelné určité řádky (např. záhlaví tabulky, v němž jsou uvedeny popisky jednotlivých buněk), vyberte klepnutím levým tlačítkem myši první buňku pod řádkem, který si přejete mít za všech okolností viditelný. Poté přejděte do nabídky Okno a klepněte na položku Ukotvit příčky. 7Podobným způsobem je možné mít neustále na očích požadovaný sloupec, v němž se nacházejí popisky řádků. Pro ukotvení příčky klepněte levým tlačítkem myši na první buňku napravo od sloupce, který si přejete za všech okolností zobrazit, a v nabídce Okno zvolte možnost Ukotvit příčky.
TIP: Chcete-li mít zároveň viditelné určité řádky a sloupce, vyberte první buňku ležící napravo od sloupce a dole pod řádkem, který požadujete mít zobrazený. Následně otevřete nabídku Okno a klepněte na položku Ukotvit příčky.
TIP: V případě, že budete chtít ukotvení příček zrušit, otevřete nabídku Okno a levým tlačítkem myši klepněte na příkaz Uvolnit příčky.
TIP: Vyfiltrovali jste pomocí automatického filtru jen některé položky a nyní byste rádi v tabulce zobrazili všechna data? Přejděte do menu Data, Filtr a klepněte na položku Zobrazit vše.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře