20.  7.  2006    Ostatní

Jak skenovat v programu Zoner Media Explorer 6

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Program ZME 6 umí vedle prohlížení obrázků a jejich úpravy také obsluhovat připojený skener. S jeho pohodlným ovládáním zvládne skenování každý uživatel.

1Pokud máte k počítači připojený skener, spusťte z nabídky Start, Všechny programy, Zoner Media Explorer 6. 2Zapněte skener, vložte předlohu na sklo nad snímací hlavou a přiklopte vrchní víko. Z nástrojové lišty hlavního okna ZME klepněte na Získat a vyberte volbu Získat z rozhraní TWAIN. 3V otevřeném dialogu zkontrolujte Zdroj, tedy zařízení, ze kterého získáte nasnímaný obrázek. Dále zvolte cílovou složku. Pokud ji chcete upřesnit, otevřete okno pro výběr klepnutím na symbol složky. Prefix souborů slouží k označení snímků pro lepší přehlednost. Doplněním několika písmen získáte název souboru např. jnp001, jnp002 a podobně. 4Po potvrzení klepnutím na tlačítko OK se otevře další okno, kryté informačním boxem o stavu skeneru. Skenovací hlava se musí zahřát na provozní teplotu, o její připravenosti jste informováni tímto informačním boxem. 5Po zahřátí hlavy si můžete vybrat, zda chcete využít průvodce skenováním, případně jej odmítnou klepnutím na Zavřít. V hlavním okně pro skenování klepněte na tlačítko Náhled. Po krátké chvíli dojde k zobrazení zběžného náhledu předlohy v pravé části okna. 6Nejdůležitějším nastavením pro skenování je volba správného rozlišení. Standardně bývá nastaveno 600 dpi, což je obrázek sice velmi kvalitní, avšak nároky na místo na pevném disku jsou veliké. Jiné rozlišení lze nastavit z nabídky. O tom, kolik místa na disku bude pro jeho uložení potřeba, jste informováni v dolní části okna. 7Pokud nechcete skenovat celou plochu předlohy, máte možnost pomocí zvýrazněného rámečku realizovat výběr její části. Pokud nejste spokojeni se světlostí nebo kontrastem barev předlohy, upravte je posunutím táhel. Po dokončení nastavení zahajte skenováním poklepáním na tlačítko Skenovat. 8O průběhu skenování vás ZME bude informovat v okénku. Po dokončení akce se v seznamu složek zobrazí miniatura nasnímaného obrázku včetně jeho náhledu. Pokud si jej chcete prohlédnout ve větším náhledu, poklepejte na miniatuře levým tlačítkem myši. V otevřeném Zoner Editoru jej můžete dále upravovat, přidávat efekty a další.
TIP: Pro archivaci fotografií plně vyhovuje rozlišení v rozmezí 150 – 300 dpi. Pro práci s obrázky pro účely jejich dalšího tisknutí na tiskárně zvolte raději vyšší rozlišení 600 dpi a lepší.
TIP: Více o úpravě snímků v Zoner Editoru najdete v rubrice Jak na digifotoJNP 1/05.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře