31.  10.  2005    Windows XP

Jak správně odinstalovat programy

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud některé z nainstalovaných programů nepoužíváte a chtěli byste je ze systému odstranit , je nutné tak učinit pomocí speciálního odinstalačního programu. Jedině tak zajistíte, že se spolu s programem vymaže i většina zástupců a dalších položek v  systémovém registru nebo v jiných složkách.

1Odinstalování se provádí pomocí speciálního odinstalačního nástroje. Ten vás, podobně jako instalátor, krok za krokem provede odebráním požadovaného programu ze systému. 2Otevřete nabídku Start, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Přidat nebo odebrat programy. Zobrazí se nové okno, kde v seznamu Změnit nebo odebrat programy naleznete seznam všech nainstalovaných programů. 3Pokud na vybranou položku klepnete levým tlačítkem myši, dojde k jejímu rozbalení a zobrazení bližších informací. U některých programů si můžete všimnout speciálního odkazu – pokud na něj klepnete levým tlačítkem myši, otevře se nové okno s informacemi o odborné pomoci. 4V pravé části podokna daného programu se nachází několik položek, ve kterých naleznete odhadovanou velikost zabíraného místa na disku, četnost použití a datum posledního spuštění programu. Chcete-li získat bližší informace o měření četnosti použití nebo velikosti zabíraného místa, klepněte na danou položku levým tlačítkem myši. 5Pro odinstalování programu ze systému stiskněte v pravé dolní části podokna tlačítko Odebrat nebo Změnit nebo odebrat. Další postup se liší podle typu použitého (od)instalačního programu. Většinou se zobrazí dialogové okno s dotazem, zda si opravdu přejete vybraný program odinstalovat. 6Pokud dojde ke spuštění odinstalačního průvodce, postupujte přesně dle pokynů ve zobrazených krocích.
TIP: U některých programů je možné, že se v průběhu odinstalace zobrazí okno s dotazem, zda si přejete vymazat i některé soubory, které mohou používat i ostatní programy. Pokud si nejste jisti, k čemu daný soubor slouží, pak jej raději z disku nemažte.
TIP: Odinstalační program také mnohdy můžete spustit z nabídky Start, Všechny programy. Stačí, když zde vyhledáte podnabídku s názvem požadovaného programu a v ní zástupce Uninstall nebo Odinstalovat.
TIP: Pokud po odinstalování programu v nabídce Start zůstaly nějaké neaktivní položky, budete je muset odstranit ručně. Na vybranou složku nebo zástupce klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Odstranit.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře