26.  5.  2009    Ostatní

Jak správně vybrat moderní notebook

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

K jakému účelu vyrábějí notebooky výrobci a k čemu je užívají uživatelé? Víte, jaké jsou nejčastější chyby uživatelů, které vedou k poškození nebo zkrácení životnosti?

Co všechno může vašemu notebooku ublížit – spolehlivé mechanické, chemické, termo, elektro a jiné zbraně, jimiž možná bojujete se svým notebookem, aniž o tom sami víte. O tom, jak vynalézavost uživatelů v ničení notebooků překračuje představivost jejich výrobců, proč mají servisy notebooků plné ruce práce, a také o tom, jak nezničit přístroj péčí o jeho pohodlí a jak uchovat notebook co nejdéle naživu a nezničit přitom sám sebe, pojednává tento seriál.

Notebooky se staly fenoménem současné doby. Počet prodaných kusů v loňském roce výrazně překročil počet prodaných stolních počítačů a tento trend přechodu od desktopů k laptopům je stále výraznější. Podstatný vliv na to má neustálé snižování ceny notebooků na trhu. Lzevysledovat, že zásadní průlom nastal na českém trhu ve třech fázích.

Nejprve to byl pokles ceny pod 40 000 Kč někdy v roce 2004, na což zareagovaly především firmy (jelikož taková je hranice mezi investičním dlouhodobě odpisovaným majetkem a majetkem spotřebním, který je možné dát do nákladů okamžitě). Druhá lavina nákupů se spustila při poklesu ceny notebooků pod 20 000 Kč vč. DPH v roce 2006, na což reagovali především koncoví zákazníci – spotřebitelé. Na konci roku 2008 pak došlo k pádu cen nejméně vybavených notebooků pod 10 000 Kč a to už se obchodní trendy změnily doslova v nákupní horečku.

Notebook a jeho hodnota

Na cenu nejen notebooku, ať už je jakákoli, se lze dívat různými pohledy. Pro někoho je notebook pracovním nástrojem se vším všudy, je určen ke spotřebě za účelem vykonáním práce a není pro něj rozdílu mezi péčí o notebook a sbíječku. Těmto uživatelům není tento seriál určen, neboť by jej beztak neměli důvod číst a osud notebooku je v podstatě nezajímá. Až se spotřebuje, koupí se nový a jede se dále. Vztah k notebooku je silně povrchní, stejně jako k jiným technickým skvostům v jeho stáji. Peníze nehrají roli.

Pak je druhá skupina uživatelů. Pro ně je notebook rovněž pracovním nástrojem, ovšem chtěli by tento nástroj používat déle než několik týdnů nebo měsíců – buďto si notebook zaplatili z vlastní výplaty nebo jim jej přidělil zaměstnavatel na dobu X let a tuto dobu prostě notebook musí vydržet. Uživatelé a vlastnící notebooků této kategorie by přinejmenším měli zbystřit pozornost a odkaz na tento seriál si přinejmenším někam uložit nebo vytisknout pro budoucí pročtení třeba při nudné pracovní poradě.

acer.jpg
Populární mininotebooky si uživatele získaly svou nízkou cenou a kompaktními rozměry

Třetí kategorie uživatelů se odlišuje od předchozích dvou zcela zásadně – notebook buďto dostali jako dárek k Vánocům, nebo si na něj dlouho odkládali těžce vydělané peníze a měsíce procházeli katalogy prodejců, než si vybrali právě ten jejich model. Anebo mají prostě vztah k hodnotám jiný než čistě spotřební a jsou zvyklí nabyté věci šetřit, užívat je po dlouhé roky a za tuto dobu si stačí k notebooku vypěstovat mnohdy i osobní vztah. Poznáme je podle obřadného ukládání ještě horkého notebooku do ušitého semišového pytlíku před vložením do brašny, vždy Okenou vyleštěného displeje a parfémem navoněné klávesnice bez zapadlých drobků. Především těmto, ale i „normálním“ uživatelům je seriál určen. Možná je ani nenapadne, jak svou usilovnou péčí vlastně svého milovaného „notíka“ ve skutečnosti likvidují…

Jak rozdělují výrobci notebooky podle zaměření na uživatele

Výrobci se snaží oslovit svými notebooky různé tržní segmenty a různé kategorie uživatelů, vycházejí z předpokládaných nároků a preferencí modelového uživatele. Proto se na trhu setkáváme s těmito kategoriemi notebooků :

  • Notebooky entry-level – klasické notebooky určené pro nejširší skupinu uživatelů, kteří si pořizují svůj první notebook a kromě nízké ceny ještě nemají více dalších preferencí, jimiž by nabídku různých výrobců srovnávali. Jejich hlavním znakem je co nejnižší cena v kombinaci s co nejklasičtějším vzhledem, tomu samozřejmě odpovídají levné součástky, omezená výbava, často nekvalitní zpracování, malý výkon, slabá výdrž na akumulátory a odolnost.
  • Notebooky pro pokročilé uživatele – notebooky různých velikostí, výbavy, kvality zpracování. Obvykle výrazně kvalitněji sestavené modely od „nižší střední“ po „vyšší střední třídu“. Cena zde nehraje hlavní roli, nicméně je stále jedním z důležitých parametrů při výběru modelu zákazníkem, který již po zkušenostech s předchozím notebookem ví, co od notebooku žádá, a je ochoten si za to připlatit.
  • Notebooky luxusní – nacpané k prasknutí nejnovějšími technologiemi a v maximální únosné konfiguraci, s nejkvalitnějšími materiály a součástkami, jež lze v dané době u subdodavatelů objednat. Cena pro zákazníka prakticky nehraje roli, důležitá je hlavně image, maximální výbava a odlišení od průměru. Paradoxně si tyto notebooky kupují převážně lidé, kteří nevyužívají jejich výkon a výbavu ani z 50 % a parametricky by jim bez omezení stačily notebooky z první kategorie. Jenže „na to mají“ a chtějí, ať je to vidět.
  • Notebooky specializované pro určitou konkrétní skupinu uživatelů, kteří preferují specifickou vlastnost notebooku a ostatní parametry jsou pro ně méně důležité. Patří sem například notebooky pro ženy (v paletových módních barvách), notebooky pro mládež (s ornamenty, s tvary plastů napodobujícími designové prvky silných vozidel), notebooky pro starší a tělesně postižené uživatele (ergonomicky přizpůsobená vstupně-výstupní zařízení), notebooky pro armádu (vysoká mechanická a chemická odolnost), mininotebooky a netbooky (s aspektem na co nejmenší velikost), notebooky pro rozvojové země (minimální výbava a cena, vysoká odolnost, nezávislost na el. síti).

Uživatelé samotní se buďto s výrobcem zamýšlenou kategorií ztotožní, a pak jsou obvykle maximálně uspokojení ve vlastnostech notebooku, které od něj očekávali, nebo naopak „šlápnou vedle“ a pořídí si notebook pro uvažovaný účel nevhodný, případně naopak předimenzovaný s ohledem na praktickou využitelnost jeho vlastností. Poslední případ obvykle uživatele tolik nebolí (až na zbytečně vynaložené peníze navíc vzhledem k jeho potřebám), ovšem uživatelé, kteří si pořídili notebook nevhodný k zamýšlenému účelu, budou ve své práci často silně omezení, v horším případě nevhodným používáním notebook buďto brzy zlikvidují, nebo jej nebudou moci používat vůbec.

Notebook určený pro rozvojové země s klikou místo zdroje a VGA displejem v kombinaci s DV kamerou ve střižně moc parády neudělá a našlapaný Asus Lamborghini bude na bojišti po vybití baterek platný jen v případě, že generál v rozporu s bojovým úkolem dobude nejdříve elektrárnu. Pokud jej mezitím nezlikviduje písek a horko.

asus.jpg
Klasická stylovka pro milovníky osobitého designu

Co je potřeba zvážit před pořízením notebooku

Prvotní prevenci pro dlouhodobé využívání vašeho notebooku tedy musíte zajistit ještě před zakoupením přístroje samotného. Tou je pečlivé zvážení aspektů, které jsou pro výběr Vašeho budoucího pracovního nástroje důležité. Je potřeba zvážit a stanovit správnou prioritu zejména těchto parametrů notebooku :

  • Mechanická odolnost – plastové díly vs. hořčíkové slitiny, křehké provedení vs. terénní úpravy, voděvzdornost, rotační disková média vs.SSD disky, provedení mechanicky namáhaných dílů, jako jsou klouby displeje apod. – důležité pro studenty, obchodníky v terénu, dělníky na stavbách apod.
  • Výpočetní výkon notebooku – daný typem a frekvencí procesoru, velikostí, typem a frekvencí pamětí, kapacitou a přístupovou rychlostí disku, grafickým čipem a videopamětí, použitou čipovou sadou – nutné pro hráče her, vědecké pracovníky, programátory, účetní, grafiky, ale i pro domácí střihače kamerou natočených filmů
  • Paměťové nároky pro aplikace a data (kapacita a rozšiřitelnost disku a operační paměti) – ocení sběratelé fotek, filmů, hudby, ale i notoričtí hráči či pracovníci grafických studií.
  • Velikost, kvalita a rozlišení displeje, rychlost jeho zobrazování – zajímejte se o rychlost odezvy LCD v milisekundách, o úhel kvalitního zobrazení, zvolte vhodné rozlišení displeje odpovídající způsobu používání notebooku a velikosti displeje – pro psaní textu budou vhodnější větší písmena, pro grafika je důležitější jemnost zobrazení, pro hráče her i grafiky je nadmíru důležitý typ grafického čipu a velikost videopaměti).
  • Velikost a typ klávesnice a počet kláves – na thajské klávesnici nebude psaní českých textů nijak zábavné, účetní zase dostane po půlhodině účtování křeč do ukazováku, jestliže nebude mít k dispozici numerický blok kláves dostupný i bez trvalého stisku klávesy Shift, dřevorubec na mininotebooku nedokáže jedním úhozem napsat méně než 4 písmena současně
  • Výdrž na akumulátor – účetní pracující doma a v kanceláři určitě upřednostní spíše velký displej a klávesnici s numerickým blokem na úkor výdrže baterie, naproti tomu pojišťovací agent pohybující se osm hodin denně v terénu nebude působit dobrým dojmem, když u při jednání u klienta natáhne 10m prodlužovačku a poleze asistentce pod stůl hledat zásuvku.
  • Vybavenost rozšiřujícími konektory – USB není nikdy dost, pro kameramany je důležitý konektor FireWire, samozřejmostí jsou konektory sluchátka/mikrofon minimálně stereo (pro promítání filmů lépe 5.1 s videovýstupem nebo rovnou sdružený konektor HDMI), určitě přijdou vhod konektory pro paměťové karty nejrůznějších typů a slot pro rozšiřující karty PC Card (jinak také PCMCIA). K připojení externího monitoru slouží konektor VGA nebo DVI, starší typy tiskáren nepřipojíte bez LPT portu a pro průmyslové využití jako například programování telefonních ústředen je důležitý sériový COM port. Mnoho notebooků je osazeno ještě speciálním mnohapinovým konektorem pro připojení dokovací stanice. Pro zpříjemnění práce v kanceláři externí klávesnicí se bude hodit konektor PS/2. Samozřejmě je potřeba vybrat si z uvedené škály konektorů jen ty, které potřebujete nebo u nichž tušíte, že potřebovat budete – notebook se všemi uvedenými konektory by již nebyl asi notebookem. Navíc některými konektory je možné nahradit řadu jiných, především na rozhraní USB 2.0 v kombinaci s HDMI je dnes možné minimálně přes redukci připojit téměř vše, pro co byly dříve vyhrazeny konektory jiné.
  • Servisovatelnost – ačkoli není problém na českém či jiném trhu koupit jakýkoli model a značku notebooku, neplatí to už tak pro schopnost uživatele najít pro každý notebook servis, který by byl schopen opravit jakoukoli závadu. Ne proto, že by to žádný servis notebooků neuměl, ale jednoduše na řadu notebooků nelze v České republice či celé Evropě koupit náhradní díly. A nejedná se jen o notebooky z pokoutního prodeje, ale kupodivu i o značky nabízené v letácích mnoha hypermarketů a největších elektroobchodů.
  • Cena – poslední, pro mnoho lidí ale první důležitý parametr, který se vždy vyplatí zvážit. Obvykle je také tím, který rozhodne o konečné volbě mezi více dle ostatních parametrů vyhovujícími modely notebooku. Ne vždy platí, že vyšší cena rovná se lépe vyhovující notebook.

Chcete-li se vyhnout brzké destrukci notebooku (ať už z důvodu působení vlivů, pro něž není od výroby určen, nebo s vlastní pomocí, až vám z jeho neschopnosti pracovat podle vašich představ ujedou nervy), je potřeba výběr pořádně zvážit. A to ještě dříve, než si notebook ponesete v brašně domů. V příštím díle se dozvíte, jaké vlivy mohou poškodit váš notebook, představíme si podrobně i různé druhy mechanického poškození.

Seriál pro vás připravil Aleš Jakimov, ředitel společnosti ABAX servisní centrum, která provádí celoplošně servis notebooků pro celou ČR již 14 let. Se servisem notebooků má Aleš Jakimov osobní zkušenosti – 5 let působil jako technik, jehož rukama prošlo cca 6 000 notebooků s nejrůznějšími závadami, za 12 let pak vybudoval jednu z největších servisních organizací v ČR, provádějící záruční i pozáruční servis výpočetní techniky. Více na www.abax.cz.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 63

Poslední komentáře Komentáře

Nový produkt Petr0002 6.  2.  2015 13:05
Re: notebook Aleš Jakimov, autor 30.  5.  2012 11:59
notebook jan 30.  5.  2012 8:59
Re: otázka Aleš Jakimov, autor 14.  2.  2012 10:53
Re: Hodnotenie Aleš Jakimov, autor 14.  2.  2012 10:52
Přidat příspěvek Zobrazit vše