2.  12.  2011    Windows 7

Jak upravit běžící služby?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Při úpravách systému se občas můžete pustit do prozkoumání služeb. Kromě procesů jde o další stále běžící součásti, a tak někdy pomůže vypnutí těch, které způsobují otravné problémy.

Kromě procesů a aplikací se při hlubším studování systému setkáte také s termínem služba. Ten označuje stále spuštěné komponenty na pozadí Windows 7 (podobně je tomu ale také v jiných systémech). Jednotlivé služby poskytují rozličné funkce nutné pro bezproblémový běh operačního systému – obsluhují přístup k síti, práci se soubory apod. Tyto služby tak vlastně představují základní stavební kameny, které tvoří nezbytné jádro pro práci všech ostatních aplikací.

Jak vypnout nepotřebnou službu

Aplikace, respektive jednotlivé procesy umí vypnout prakticky každý prostřednictvím výchozího Správce úloh. Co ale dělat, když potřebujete vypnout jednotlivé služby? Zde vám sice Správce úloh také podá pomocnou ruku, využít však můžete i následující postup:

  1. Spusťte Nástroj pro konfiguraci systému, a to příkazem msconfig.
  2. Přejděte na intuitivně pojmenovanou záložku Služby.
  3. V levém sloupci nyní vidíte názvy jednotlivých služeb, libovolnou z nich můžete vypnout odškrtnutím přilehlého políčka. Rychle vypnutí/zapnutí všech služeb můžete také provést stisknutím tlačítek Povolit vše nebo Zakázat vše.
  4. Změny uložte stisknutím tlačítka OK či Použít.
sl.png
Správa služeb pomocí výchozího nástroje Windows

Při vypínání služeb byste se měli mít na pozoru při hromadném vypínání – pokud totiž ukončíte službu, která je nutná pro běh systému, můžete se setkat s problémy a nefunkčností celých Windows 7. Aby vám takovéto služby „nepřekážely“ při zkoumání všech právě běžících, aktivujte při výpisu v Nástroji pro konfiguraci systému možnost Skrýt všechny služby společnosti Microsoft. Nyní máte větší jistotu, že svým počínáním nezasáhnete příliš špatně do běhu Windows.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře