19.  7.  2006    Ostatní

Jak upravit velikost naskenované fotografie

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Naskenovali jste si do počítače fotografii, kterou byste chtěli poslat e-mailem kamarádům nebo ji umístit na webové stránky? Aby fotografie zabírala co nejméně místa a její přenos na webový nebo poštovní server trval krátkou dobu, je dobré upravit její rozměry a uložit ji ve speciálním formátu JPEG .

1Použít můžete libovolný program pro úpravu obrázků. Vyzkoušejte třeba Zoner Photo Studio 7, které po nainstalování spustíte z nabídky Start, Všechny programy, Zoner Photo Studio 7. 2V panelu Navigátor v levé horní části okna přejděte do složky, do níž jste uložili naskenované obrázky. V pravém podokně se vám zobrazí seznam souborů, které se v této složce nacházejí. 3Na vybraný obrázek poklepejte levým tlačítkem myši. Automaticky se spustí program Zoner Editor, do něhož se daný obrázek načte. Pro změnu rozměrů obrázku přejděte do nabídky Upravit a vyberte možnost Změna rozměrů. Velikost obrázku zadejte do políček Šířka a Výška a stiskněte tlačítko OK. 4Pokud si obrázek přejete oříznout na požadovanou velikost, vyberte nástroj Ořez a z nabídky v horní části okna zvolte vhodné rozměry. 5Tažením myší na obrázku vyznačte ořezovou cestu. V případě, že budete potřebovat vytvořený ořezový rámeček posunout o několik bodů libovolným směrem, použijte k tomu nejlépe kurzorové klávesy. 6Jestliže zjistíte, že jste ořezovou cestu vytvořili špatně, stiskněte pro zrušení výběru klávesu Esc. Pokud si obrázek přejete oříznout, stiskněte tlačítko Oříznout nebo do výběru klepněte pravým tlačítkem myši. 7Aby obrázek, při zachování kvality zobrazení, zabíral co nejméně místa na disku, budete si muset prohrát s jeho uložením ve formátu JPEG. V horní části okna Zoner Editoru klepněte na tlačítko Soubor a zvolte možnost Uložit jako. 8Vyberte složku pro uložení, zadejte název souboru a z nabídky Uložit jako typ zvolte možnost File Interchange Format (*.jpg). Po stisknutí tlačítka Uložit se otevře okno Formát, kde zatrhněte možnost Automatický náhled. 9Tažením táhla v části okna Volby nastavte požadovanou kvalitu JPEG. Změny ve velikosti a kvalitě obrázku můžete porovnávat v náhledových oknech, kde pěkně vedle sebe naleznete původní a aktuální vzhled obrázku. Až budete s nastavením spokojeni, stiskněte pro uložení obrázku na pevný disk tlačítko OK.
TIP: Pokud si přejete zobrazit bližší informace o vybraném obrázku, klepněte na něj v Zoner Photo Studiu pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Informace o obrázku, nebo stiskněte klávesovou zkratku Shift + Enter.
TIP: Program Zoner Photo Studio 7 si můžete nainstalovat z cédéčka z JNP 8/05, kde se nachází v sekci Programy.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře