1Mezi nejhlučnější součástky v počítači patří zejména ty, jejichž díly se pohybují velkou rychlostí. Vyzdvihnout tak lze chladič na procesoru, chladič na grafické kartě a také ventilátor napájecího zdroje počítačové skříně. Nezapomeneme na hlučné pevné disky a také optické CD a DVD mechaniky.
2Pro tišení a zlepšení chlazení součástí počítače se náramně hodí velká počítačová skříň. V menší zpravidla dochází místo pro umístění tišších chladičů a dalších potřebných součástek. Jelikož součástí skříní jsou i napájecí zdroje, vybírejte modely s 12cm ventilátorem na spodní straně. Ty zaručují mnohem tišší chod než běžnější 8cm modely. Cena solidních modelů začíná již na 1 000 Kč.
3Další prvkem k utišení je
chladič procesoru. Standardtně dodávané chladiče s procesory sice nezabírají mnoho místa, avšak tuto vlastnost vyvažují hlučným chodem. Malý průměr ventilátoru podmiňuje vyšší otáčky a související vyšší hluk.
4Nejznámějšími chladiči jsou výrobky firem
Zalman,
CoolerMaster nebo
Arctic Cooling. Buď nabízí řešení s ventilátorem foukajícím přímo na základní desku či bokem nebo chladící věže využívající systém
heatpipe. Pro srovnání – běžné chladiče mají více než 5 000 otáček za minutu, zatímco regulovatelné dražší chladiče s velikým pasivním blokem si vystačí s otáčkami pod 2 000 za minutu. Utlumení hluku je díky tomu opravdu slyšitelné.
Arctic Cooling Frezer seženete za asi 600 Kč, větší modely se pohybují kolem 2 000 Kč.
5Pokud chcete opravdu tichý počítač, nezapomeňte na
chladič grafické karty. Výkon karet stoupá spolu s nároky na chlazení, standardtní chladiče mohou být podstatných zdrojem hluku. Před koupí chladiče se informujte, zda jeho uchycení odpovídá rozměrům a rozmístěním potřebných děr na kartě. Výkonné chladiče mohou také zabrat prostor pro zasunutí karet do zásuvek vedle grafické karty. Samotné nasazení chladiče raději svěřte do rukou zkušenějšího známého nebo servisního technika. Chladiče grafických karet koupíte z 300 až 1 000 Kč.
6Nejen nároční uživatelé často nejsou spokojeni s hlukem pevného disku, jehož točící se plotny a čtecí hlavy mohou produkovat nepříjemné vibrace, které se snadno přenáší do počítačové skříně. Tento problém lze snadno vyřešit uchycením pevného disku, které umí vibrace izolovat. Na trhu najdete zajímavá řešení v podobě rámečků do pozice 5,25 palců , ve kterých je pevný disk upevněn. Navíc mohou zajišťovat i jeho pasivní chlazení.
7Setkat se můžete s pružným uchycením pomocí gumových lanek, uchycením ve dvou tlumičích, nebo v pouzdře se systémem
heatpipe.
8Pokud sledujete třeba filmy přímo z disku DVD, může vás rušit hluk optické mechaniky. Stáhněte si ze sekce
Ke stažení na webu
www.jnp.cz program
Nero DriveSpeed. Po spuštění programu vyberte mechaniku, kterou chcete ztišit a nastavte rychlost čtení na 4× nebo 8×. V nabídce
Doba před vypnutím motoru nastavte hodnotu okolo dvou až pěti minut – nebude vás rušit zvuk neustále rozbíhané mechaniky.
TIP:
Pamatujte, že dobře uspořádané kabely ve skříni jsou základem úspěchu. Nebrání přístupu vzduchu a zlepšují účinnost chlazení.
TIP:
Slovníček: aktivní chlazení – chlazení využívá proudění vzduchu od ventilátoru přes pasívní blok; pasivní chlazení – chlazení se skládá pouze z masivního pasívního bloku; heatpipe – zpravidla měděná trubice s kapalinou, která odebírá teplo, na konci trubice se ochlazuje a vrací zpět na začátek trubice.