14.  11.  2008    Ostatní

Jak vybrat počítač z druhé ruky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Ceny stolních počítačů i notebooků neustále klesají, přesto ještě může být zajímavé zauvažovat o koupi repasovaného počítače. Jaké mají přístroje z druhé ruky výhody a na co si dát při jejich probírání pozor?

Nákup staršího notebooku nebo počítače může být dobrou náhradní volbou v případě, že nemáte dostatek finančních prostředků, za dobrou cenu totiž můžete získat sice použitý, ale velmi kvalitní stroj, který vám bude ještě dlouho sloužit. Ceny současných levných notebooků se však pohybují tak nízko, že vyvstává otázka, zda použitý počítač vůbec kupovat. Vyplatí se to? Odpověď je ano, je však potřeba vzít v úvahu několik skutečností.

Téměř jako nový

Mluvíme-li v článku o koupi počítače z druhé ruky, nemáme na mysli nákup v nějaké zastavárně v pochybné čtvrti. I když malé počítačové bazary mohou skrývat učiněné poklady (například bývalý kolega z Computeru v jednom z nich objevil starší kvalitní notebook Apple za pár stokorun), je dobré se raději obrátit na specializovaného prodejce použitých počítačů.

Velké firmy totiž starší počítače nakupují většinou od západoevropských bank a tzv. je repasují. Repasování je podobné jako restaurování nějakého uměleckého díla – i z trochu „jetého“ počítače dokáží technici pečlivým vyčištěním a případnou výměnou vadných komponent vytvořit stroj jako nový.

Všechny použité počítače jsou nejdříve roztříděny podle stupně opotřebovanosti a poté velmi dobře vyčištěny. Potom mechanici nenávratně smažou obsah jejich pevných disků a instalují do nich čerstvý operační systém. Díky tomu máte jistotu, že si s použitým počítačem nezakoupíte také přídavek v podobě virů a dalšího škodlivého softwaru.

Důležitým kritériem, o něž byste se při nákupu repasovaného počítače rozhodně měli zajímat, je záruka – tedy její délka. Renomovaní prodejci vám i na starší stroj bez problémů dají roční záruku. Naopak v bazarech máte často jen jednodenní lhůtu, v níž můžete zboží bez dalších průtahů vrátit.

Starší, ale spolehlivý

Největší výhodou počítačů z druhé ruky je samozřejmě jejich cena. Zvláště v případě notebooků platí, že za cenu nového levného modelu seženete o třídu lepší. Chcete-li například do přenosného počítače investovat třeba deset tisíc korun, můžete za něj mít nový levný notebook pro domácí použití, nebo starší, ale kvalitní manažerský model s dobrým displejem a rychlým procesorem.

I v případě stolních počítačů však může být koupě repasovaného modelu zajímavá. Velmi levně si takto můžete pořídit starší malý kancelářský počítač, který vám nezabere moc místa na psacím stole a pro běžnou práci bohatě postačí.

Výhody koupě staršího počítače jsou zřejmé, je však také pár věcí, na něž si musíte dát pozor. U notebooků bývá kamenem úrazu baterie, jejíž kapacita se časem snižuje. Nákup nové tohle samozřejmě vyřeší, jde však o další investici okolo dvou tisíc korun.

Problémem u notebooků může být také jejich klávesnice. Vzhledem k jejich původu bývá často pouze anglická, německá nebo třeba španělská. Samozřejmě to neznamená, že byste nemohli psát ve Wordu česky, na klávesách prostě pouze nejsou vyobrazeny české znaky. Tento problém lze samozřejmě vyřešit nálepkami.

Jak nakupovat

Nejlevněji starší počítač nakoupíte samozřejmě na internetu. Zadejte do vyhledávače Google heslo „repasované počítače“ a ve výsledcích si určitě vyberete. Při nákupu na internetu sice nemůžete počítač osobně vyzkoušet, máte však právo zboží během čtrnácti dnů bez udání důvodu vrátit. Tuto „pojistku“ při sebemenších problémech využijte, prodejce vám musí vrátit peníze.

Kromě repasovaných počítačů ze specializovaných prodejen můžete stroj z druhé ruky koupit také přímo do původního majitele. Výhodou bývá nižší cena, na druhou stranu si ale na případné vady a nedostatky musíte dávat dvojnásobný pozor. Obchod s použitými počítači máte možnost pravidelně sledovat v Bazaru Živě.cz.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupy použitých počítačů? Máte raději zcela nové stroje, nebo sestavy či notebooky z druhé ruky? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskuzi pod článkem.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Repasovaný notebook Lubosik 30.  4.  2015 16:49
Přidat příspěvek Zobrazit vše