13.  10.  2006    Excel

Jak vytvořit katalog knih

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Máte doma hodně knih a chcete o nich mít přehled? Není nic jednoduššího než si v  Excelu vytvořit jejich katalog, pomocí něhož je budete moci jak evidovat, tak vyhledávat. Jak vytvořit a naplnit jejich seznam?

1Excelu si vytvořte jednoduchou tabulku, do níž budete zapisovat údaje o knihách. Tabulka bude obsahovat sedm sloupců - nejprve vytvořte její záhlaví. Přidržením klávesy Shift a opakovaným stiskem šipky vpravo označte buňky A až G prvního řádku. Do označené oblasti klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte Formát buněk. 2Označené buňky nejprve slučte do jedné tak, že se přepnete na kartu Zarovnání otevřeného okna Formát buněk a zatrhnete myší volbu Sloučit buňky. Text sloučené oblasti zarovnejte vodorovně i svisle na střed výběrem z rozbalovacích nabídek. 3Přepněte se na kartu Vzorky a zvolte barvu pozadí sloučených buněk. Na kartě Ohraničení určete nejprve styl čáry, barvu a poté klepněte na ikonku Vnější. Na kartě Písmo zadejte formát textu záhlaví a vše potvrďte stiskem tlačítka OK. 4Označte sloučenou oblast buněk, vepište do řádku vzorců text a potvrďte klávesou Enter. Výšku řádku zvětšete na hodnotu 25 v okně, které vyvoláte pomocí nabídky Formát, Řádek a Výška. 5Dále si připravte záhlaví pro jednotlivé sloupce. Naformátujte buňky A až G druhého řádku podle předchozích postupů, ale jednotlivé buňky neslučujte. Na kartě Ohraničení klepněte navíc na ikonu Vnitřní, abyste vytvořili také vnitřní ohraničení buněk. Vše potvrďte tlačítkem OK a do každé buňky vepište označení příslušného sloupce. 6Buňky ve sloupcích A až G, od třetího řádku dál, naformátujete tak, že celou oblast označíte a opět vyvoláte dialogové okno Formát buněk. Na kartě Ohraničení zvolte tučný styl čáry a klepněte na ikonu Vnější. Poté zvolte tenkou čáru a klepněte na ikonu Vnitřní. Po úpravách na ostatních kartách pokračujte tlačítkem OK. 7Do každého sloupce se vkládají jiné hodnoty (např. text, číslo). Proto v každém sloupci označte všechny buňky (počínaje řádkem č. 3) a na kartě Číslo okna Formát buněk nastavte formát jejich obsahu. 8Nyní lze do buněk tabulky vkládat údaje o knihách. Mezi buňkami se pohybujte šipkami, myší nebo klávesou Tab (výběr následující buňky) a Shift+Tab (výběr předchozí buňky). 9Pokud zjistíte, že počet řádků tabulky je nedostačující, označte buňku řádku, před který chcete vkládat, pomocí pravého tlačítka myši vyvolejte místní nabídku, zvolte Vložit buňky, Celý řádek a OK. Pokud potřebujete některé řádky zrušit, označte je a z nabídky vyvolané pravým tlačítkem myši zvolte Odstranit, Celý řádek a OK.
TIP: Sloupce Název, Autor, Vydavatel a Místo budou mít formát Text, sloupce Číslo, Rok a ISBN formát Číslo bez desetinných míst. Doporučujeme vyzkoušet také odsazení údajů v buňkách v políčku Odsazení na kartě Zarovnání dialogového okna Formát buněk.
TIP: Pokud je sloupec příliš úzký a vkládaný text se do něj nevejde, lze nastavit jeho větší šířku zadáním hodnoty do políčka v dialogu, který vyvoláte z nabídky Formát, Sloupec a Šířka.
TIP: Chcete-li údaj v buňce upravit, stiskněte klávesu F2, pokud je buňka vybrána, nebo na ni dvakrát poklepejte levým tlačítkem myši, případně klepněte jednou levým tlačítkem myši v prostoru řádku vzorců a upravujte. Obsah buňky lze vymazat klávesou Del.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře