30.  6.  2006    Excel

Jak vytvořit výsečový graf

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Graf je obrázek, který znázorňuje hodnoty pomocí různých grafických objektů. Máme-li vytvořenou tabulku, můžeme si v  MS Excelu vybrat z velkého množství různých typů grafů a jednoduchým způsobem graf vytvořit. Podívejme se podrobněji na vytvoření výsečového grafu.

1Graf si vytvoříme z dat uspořádaných do tabulky umístěné na listu sešitu. Číselné hodnoty našeho příkladu udávají orientační počet obyvatel jednotlivých městských částí Brna. 2Pokud chceme vytvořit graf, je nutné označit oblast buněk, které chceme do grafu zanést. Stiskneme a přidržíme levé tlačítko myši a přejedeme ukazatelem přes danou oblast. 3Graf lze vytvořit buď příkazem z hlavní nabídky Vložit, Graf, nebo tlačítkem Průvodce grafem ze standardního panelu. 4Po vyvolání Průvodce grafem označíme standardní typ grafu jako Výsečový a stiskneme tlačítko Další. Druhé okno se využívá pro záměnu sloupců za řádky a my jej nevyužijeme, proto stiskneme tlačítko Další. 5V dalším dialogu změníme Název grafu na záložce Názvy, na záložce Legenda odznačíme Zobrazit legendu, na záložce Popisky dat zatrhneme Název kategorie a Zobrazit vodící čáry a stiskneme Další. 6V dalším kroku zatrhneme Jako nový list a klepneme na tlačítko Dokončit. Graf se nám zobrazí na novém listě, kde ho můžeme dále upravovat po stisku pravého tlačítka myši mimo graf. 7Z místní nabídky zvolíme Formát oblasti grafu, barvu plochy nastavíme na černou, ohraničení na Žádné a stiskneme OK. 8Vidíme, že jednotlivé popisky se překrývají a nemají správný formát. Označením každého popisku a tažením myši dál od grafu je můžeme libovolně rozmístit. Klepnutím pravým tlačítkem myši na libovolném popisku (nebo nadpisu) a volbou Formát popisku dat (Formát názvu grafu) se nám zobrazí okno, ve kterém nastavíme černou barvu plochy a bílou barvu písma. 9Posledním úkolem, jenž nás čeká, je nastavení bílé barvy vodících čar, které vedou od grafu směrem k popiskům (nyní jsou černé a nejsou vidět). V těchto místech pomocí pravého tlačítka myši zobrazíme okno Formát vodících čar, což vyžaduje zručnost a trpělivost. V tomto okně zvolíme bílou barvu, potvrdíme a náš graf je hotový.
TIP: Pokud vodící čáry stále nejsou vidět, umístěte popisky dále od grafu!
TIP: Stejného výsledku docílíme přidržením klávesy Shift (nebo stiskem klávesy F8) a rozšiřováním oblasti pomocí kurzorových kláves (šipek). Nesouvislou oblast buněk označíme pomocí ukazatele myši při stisknuté klávese Ctrl.
TIP: Graf lze velmi rychle vložit na samostatný list stisknutím klávesy F11. Typ grafu bude automaticky předdefinovaný, jeho parametry pak můžeme upravovat, přidržíme-li na něm pravé tlačítko myši. Místo klávesy F11 lze také použít zkratku Alt + F1.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře