1. Základní střípky hned při instalaci
Už během instalace Windows byste měli myslet na první dílky výsledné bezpečnosti, jmenovitě tak například zvolit systém souborů NTFS, pokud požadujete detailnější zabezpečení svých souborů a složek. Na konci instalace také aktivujte automatické aktualizace a přiřaďte si heslo svému účtu, pokud bude počítač používat více uživatelů.
2. Instalace dostupných aktualizací
Od vydání Windows XP a Vista uběhlo již hodně roků a měsíců, za tu dobu bylo postupně uvolněno velké množství opravných balíčků a aktualizací. Jakmile instalujete původní systém, může být během okamžiku zneužit prostřednictvím některé ze starších bezpečnostních děr, proto po instalaci nainstalujte všechny dostupné aktualizace. Využít k tomu můžete buď automatických aktualizací, nebo si práci ulehčit instalací kompletních sad SP3 pro XP a SP1 pro Vistu.
3. Vytvořte oddělené uživatelské účty
Na domácích počítačích se velmi často používá pouze jeden společný účet, a to pro několik uživatelů. Toto je samozřejmě v určitých případech možné, nicméně obecně byste měli každému uživateli přiřadit jeho vlastní. Důvodů je hned několik, například oddělení osobních dokumentů, uložení nastavení aplikací nebo ochrana citlivých informací. Vytvoření uživatelského účtu proveďte pomocí Ovládacích panelů.
Část Ovládacích panelů s přehledem účtů
4. Antivir, který ve Windows chybí
Vzhledem k faktu, že operační systém Windows XP ani Windows Vista přímo ve své základní instalaci nenabízí žádný antivirový program, měli byste jej co nejdříve doplnit z řady produktů dalších výrobců. Pokročilé antivirové programy vás dokážou ochránit nejen kontrolou souborů až po jejich případném stažení do počítače, ale především tak, že kontrolují stahované soubory, a tak dokážou zachytit hrozící nebezpečí již na cestě do vašeho systému. Pro kvalitní antivir zdarma nemusíte chodit daleko, v Česku se jedná o programy AVG Anti-Virus Free a avast! Home. Oba z nich mají jednu společnou a z pohledu koncového uživatele důležitou vlastnost – pro domácí nevýdělečné použití jsou zcela zdarma, a přitom nabízejí kompletní ochranu.
5. Vyberte a nahraďte antispyware
Kvůli tomu, že systém Windows XP v základní instalaci nenabízí žádné specializované aplikace pro ochranu počítače před spywarem, měli byste si jej rozšířit o doplňující program. Na výběr naštěstí máte z celé řady nástrojů, jež se liší nejen svým zpracováním, ale především nabízenou funkčností – pro testy na vyžádání mezi oblíbené patří Ad-aware ve verzi Personal, Spybot Search & Destroy nebo Spyware Terminator. Pokud používáte operační systém Windows Vista, můžete zčásti ochranu před nebezpečnými spywarovými aplikacemi takříkajíc hodit za hlavu, jelikož je zde Windows Defender.
6. Zkontrolujte nastavení firewallu a dalších součástí v Centru zabezpečení
Pokud si nejste jisti, zda je základní firewall v systému Windows Vista aktivován, upozorní vás v první řadě odpovídající bublinová nápověda v systémové liště ihned po spuštění systému. Pokud si chcete zkontrolovat aktuální konfiguraci, a to včetně nastavení antiviru nebo antispywaru, navštivte souhrnnou statistiku v Centru zabezpečení. Zde po zvolení odkazu Brána firewall systému Windows musí být informace o aktivní kontrole a obraně firewallem. Pokud tomu tak není, aktivujte ji po následování odkazu Změna nastavení.
7. Paranoia: Předcházejte ukládání historie
Abyste nemuseli historii otevřených souborů mazat vždy ručně, případně pokud si přejete výslovně zakázat takovéto ukládání, můžete využít dialogu zobrazeného prostřednictvím kontextové nabídky hlavního panelu. Na záložce Nabídka Start nyní deaktivujte možnost Uložit a zobrazit seznam naposledy otevřených souborů ve skupině možností Soukromé.