27.  11.  2012    Windows 8

Jak zachránit a opravit Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud systém vypoví službu, je zapotřebí sáhnout po detailních možnostech úprav. Ve Windows 8 se právě tyto funkce dočkaly úprav.

Ačkoliv Windows 8 podobně jako předchozí systémy po prvotní instalaci běží rychle bez jakýchkoliv potíží, můžete se postupem času dostat do svízelné situace, kdy je zapotřebí je opravit. V původních verzích stačilo ve vhodný okamžik při startu systému stisknout klávesu F8, nová Windows vám však nabízejí další cesty a možnosti.

Otevření pokročilého rozhraní pro správu a opravu Windows 8 můžete otevřít stisknutím klávesové zkratky Shift + F8 během startu systému, typicky tedy těsně po dokončení POST kontroly. V řadě případů ale Windows 8 startují tak rychle, že se vyplatí provést otevření konzole pro úpravu a opravu základních nastavení přímo z grafického rozhraní – umístěte proto ukazatel myši do pravého dolního rohu obrazovky a následujte příkaz Nastavení | Změnit nastavení počítače.

Nyní v sekci obecné klepněte na odkaz Restartovat teď v části Spuštění s upřesněným nastavením. Alternativně můžete nově využít také stisknutí klávesy Shift při následování odkazu pro běžné restartování počítače, resp. příkazu shutdown /r /o v příkazovém řádku.

01rest.png
Možnost spuštění systému s upřesněným nastavením v základní konfiguraci

Funkce obnovy systému

Ve speciální nabídce nyní následujte příkaz Odstranit potíže, čímž se otevře dialog s přehledem možností opravy systému Windows 8. První dva příkazy v aktuální nabídce pak slouží pro takzvané částečné obnovení počítače a kompletní obnovení do továrního nastavení. Částečné obnovení zajistí, že se neupraví vaše uživatelská data, ale dojde k odebrání postupně instalovaných aplikací. Naproti tomu obnovení počítače do továrního nastavení zabere mnohem delší dobu a zajistí kompletní reset všech konfiguračních voleb – osobní soubory i aplikace budou odstraněny.

02spec.png
Úvodní nabídka možností opravy

Uvedené příkazy pro obnovení systému dvěma různými cestami použijete pouze ve specifických případech, pro ruční opravu Windows 8 proto následujte příkaz Upřesnit možnosti. Pokud jste omylem nainstalovali aplikaci nebo provedli nastavení, která způsobila nekorektní běh Windows, zvolte příkaz Obnovení systému. Po následném automatickém restartu počítače vás Windows 8 přivítají seznamem uživatelských účtů, v němž zvolte požadovaný. Nyní již můžete zvolit dřívější bod systému pro obnovu, a to podle časových razítek i akcí, které jim odpovídají.

04obnoveni.png
Výběr bodu obnovení pomocí stejného dialogu, který můžete znát z dřívějších Windows

Pokud naopak potřebujete vyřešit konkrétní problém pomocí pokročilých nástrojů, zvolte v nabídce Upřesnit možnosti volbu Příkazový řádek. Otevře se tak standardní rozhraní příkazového řádku, podobně jako byste jej spustili přímo z hlavního rozhraní Windows 8, navíc s přidruženými administrátorskými právy, jsou-li k dispozici. Velice zajímavou funkci pro úpravu problematické konfigurace Windows 8 zpřístupníte následováním příkazu Automatická oprava, systém pak projde konfiguraci a na základě nalezených potíží doporučí možnosti opravy. V tomto případě samozřejmě pamatujte na to, že automatická oprava chyb je limitována dostupným a podporovaným spektrem rozpoznatelných chyb, a proto se v žádném případě nejedná o univerzální všelék.

05prikaz.png
Přehled pokročilých nástrojů pro opravu systému

Nabídka zvláštních režimů spuštění

Ruční ladění spuštění Windows v případě problematického startu systému zajistíte příkazem Nastavení spouštění, čímž se při dalším zavádění Windows 8 objeví standardní nabídka s výběrem zvláštních režimů. (Volbu je ještě nutné v průvodci potvrdit stisknutím tlačítka Restartovat.)

Úvodní nabídka pro zvláštní spuštění Windows 8 pak odpovídá dřívějším variantám tohoto systému, nicméně nově se ovládá pomocí kláves F1 až F9. Pokud máte potíže se zobrazením inovované nabídky Start či standardní pracovní plochy, stiskněte klávesu F3, dobře známý nouzový režim aktivujte klávesou F4 a například vypnutí proaktivní antivirové obrany při startu systému zajistěte klávesou F8.

06nouze.png
Specifické možnosti spuštění systému Windows 8X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 4

Poslední komentáře Komentáře

zachránit win 8 clot 24.  3.  2014 21:50
Acer w8 Zdenka 5.  11.  2013 12:42
Re: mooc dlouho Lukyn 31.  1.  2013 3:08
mooc dlouho franz 28.  11.  2012 7:54
Přidat příspěvek Zobrazit vše