18.  6.  2012    Windows 7

Jak zachránit data z přenosného disku?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Občas se může stát, že externí disk po připojení k počítači na první pohled nefunguje, Windows jej nerozpoznají. Jaké jsou možnosti případné záchrany původních dat?

Nejhorší noční můra z pohledu ztráty dat bez spolehlivé zálohy spočívá v tom, že oddíl na disku po připojení nezobrazuje žádná data. Při zapojení do USB vás Windows vyzvou k formátování, přitom ale o data nehodláte přijít, nicméně soubory a složky se nezobrazují v Průzkumníkovi, Total Commanderu atd. Formátování zde samozřejmě představuje velice radikální řešení, jelikož byste tím nenávratně ztratili všechna data. Jak si tedy počínat?

V prvním kroku se musíte rozhodnout, jak moc si daných dat ceníte – kromě svépomoci vám totiž mohou podat pomocnou ruku také specializované servisy, které se čistě na obnovu dat zaměřují. Problém se však týká ceny, kdy podle závady a náročnosti obnovy může jít o tisíce nebo třeba i deset tisíc korun. Chcete-li se pustit do záchrany na první pohled ztracených dat sami, postupujte maximálně opatrně, abyste se jich nešťastnou náhodou nezbavili úplně.

ubu.png
Linuxová distribuce Ubuntu je vhodná i pro začínající uživatele

Pokud se soubory a složky nezobrazují v aplikacích Windows, vyzkoušejte nejprve nejméně násilnou metodu. Zvolte si některou uživatelsky snadno ovladatelnou linuxovou live distribuci (například populární Ubuntu) a z instalačního CD nabootojte. Disk, resp. jeho požadovaný oddíl bude automaticky připojen a v řadě případů lze obsah oproti Windows zobrazit.

Jestliže tento postup nezabere, sáhněte po linuxové distribuci Trinity Rescue Kit, která již patří do profesionálních nástrojů – její součástí je také ddrescue. Nejsnazší a nejčastější použití ddrescue je se dvěma parametry, kdy první uvádí cestu ke zdrojovému souboru, druhý pak cílové umístění. Ddrescue však umožňuje kromě kopírování jednotlivých souborů také podobné zpracování celých disků nebo jejich oddílů, čehož s výhodou využijete právě v případě strachu ze ztráty dat.

photo1.png
PhotoRec patří mezi profesionální nástroje pro záchranu dat

Namísto kompletní cesty k souboru stačí zadat zdrojové a cílové umístění disku, resp. oddílu. Tedy například ddrescue /dev/hda1 /dev/hdb1 zkopíruje kompletní obsah hda1 do hdb1. A konečně pro finální pokus o obnovení souborů nízkoúrovňovým čtením disku vyzkoušejte také příkaz photorec, jenž vás celým procesem provede v „grafickém“ rozhraní.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 9

Poslední komentáře Komentáře

Re: os nobody 3.  5.  2015 12:23
os MIC 3.  9.  2014 20:21
ddrescue procházení, obnova volani.webnode.cz 1.  6.  2013 0:46
Re: pripojeni interHDD k jinemu pocitaci Pavel 18.  10.  2012 13:56
pripojeni interHDD k jinemu pocitaci Pavel 18.  10.  2012 13:46
Přidat příspěvek Zobrazit vše