31.  10.  2006    Ostatní

Jak zálohovat gramofonové desky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Hudba z gramofonových desek má stále svoje kouzlo. Toto médium je však známé svou náchylností k poškození. Dnes je naštěstí jednoduché uložit záznam do počítače a poté na cédéčko.

1Základním předpokladem úspěšného převodu gramofonových desek do počítače je vlastnictví gramofonu s kvalitní přenoskou. Výsledná kvalita záznamu je totiž přímo úměrná kvalitě přenosky. 2Samotný postup při propojování výstupu z gramofonu se vstupem Line-In na zvukové kartě závisí jen na typu konektoru na gramofonu a také na tom, zda gramofon obsahuje předzesilovač. Konektory používané na gramofonech jsou dvojí: u starších přístrojů naleznete konektor DIN, tzv. pětikolík, u novějších modelů pak častěji dvojici konektorů cinch. 3Pětikolík propojíte se vstupem Line-In pomocí redukce na 3,5mm konektor jack, kterou si můžete vyrobit sami, nebo pomocí dvojice standardních redukcí pětikolík/2× cinch a 2× cinch/3,5 mm jack, které běžně zakoupíte v prodejnách s elektropříslušenstvím. 4Zda váš gramofon ukrývá předzesilovač, zjistíte nejlépe kontrolou síly signálu v počítači. Zapojte gramofon do stejné elektrické zástrčky jako počítač, propojte výstup gramofonu se vstupem Line-In na zvukové kartě počítače a počítač zapněte. 5Po startu systému klepněte pravým tlačítkem myši na symbol reproduktoru v systémové liště a z kontextové nabídky vyberte položku Otevřít ovladač hlasitosti, případně otevřete nabídku Start, Nastavení, Ovládací panely, Zvuky a zvuková zařízení a klepněte na tlačítko Upřesnit. 6Na panelu, který se otevře, nastavte jezdce, jímž ovládáte hlasitost zařízení, u položky Vstup vnějšího zdroje a ověřte, zda není zatrženo políčko Ztlumit. Jezdce u Ovládání hlasitosti stáhněte dolů. V tuto chvíli zjistíte, zda je signál z gramofonu dostatečně silný, aby jej dokázala zvuková karta zachytit. 7Zapněte gramofon a pusťte gramofonovou desku. Pomalu posunujte jezdce Ovládání hlasitosti vzhůru, až uslyšíte záznam z desky. Podle potřeby upravte nastavení hlasitosti pro Vstup vnějšího zdroje. Pokud chcete poslouchat desky při práci s počítačem, nyní máte možnost.
TIP: Vždy volte co nejmenší počet redukcí a přechodů. Pokud si však s pájkou příliš nerozumíte, zajděte raději do obchodu, dvojice zakoupených redukcí nadělá méně škody, než vlastnoručně napájená přímá redukce se studeným spojem.
TIP: Všechna zařízení připojte do jedné zásuvky, aby nedocházelo k rušivému hučení tzv. brumu. Naprosto nevhodné je mít připojeny přístroje do zásuvek v různých místnostech.
TIP: Přístroje propojte pomocí krátkých kabelů, aby nedocházelo ke ztrátám signálu při přenosu a k dalšímu rušení s jinými přístroji.
TIP: Příliš slabý signál znamená mnoho šumu v nahrávce při jeho zesílení v počítači. Příliš silný signál vede ke zkreslení zvuku při nahrávání.
TIP: O tom jaký použít program a jak správně jej nastavit pro samotné nahrávání z gramofonové desky píšeme v JNP 15-16/05.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

trfh Michal 12.  5.  2013 20:12
trfh Michal 12.  5.  2013 20:11
Přidat příspěvek Zobrazit vše