15.  3.  2006    Windows XP

Jak zařadit ve Windows XP vyšší rychlost

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Vysunutí nabídky Start a spuštění Průzkumníka Windows trvá příliš dlouho, o celkové době načítání systému ani nemluvě. Zdá se vám váš počítač pomalý? Poradíme vám několik způsobů, jak Windows XP přepnout na vyšší výkon.

1Windows XP ve výchozím nastavení nabízejí sice krásný moderní vzhled, ten je však velmi náročný na operační paměť, což zejména na slabších počítačích pocítíte na nižším výkonu. Právě pro uživatele se slabším počítačem, nebo pro ty, kdo si na vzhled systému nepotrpí, je určen klasický vzhled, který je ve využití operační paměti přeci jen šetrnější. 2Na volné místo na ploše klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Vlastnosti. Otevře se nové okno, kde přejděte na kartu Vzhled a z nabídky Okna a tlačítka vyberte položku Klasické nastavení. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko Použít. 3Chcete-li upravit barevné provedení klasického nastavení, projděte si nabídku Barevné schéma. Náhled vybraného schématu naleznete v horní části okna. Pro uložení nastavení a uzavření tohoto okna stiskněte OK. 4Otevřete nabídku Start, vyberte položku Ovládací panely a poklepejte na ikonu Systém. Zobrazí se nové okno, kde přejděte na kartu Upřesnit a v sekci Výkon stiskněte tlačítko Nastavení. 5Otevře se okno Možnosti výkonu, kde na kartě Vizuální efekty můžete provést požadované nastavení. Chcete-li zvolit kompromis mezi vzhledem a výkonem, vyberte možnost Systém Windows zvolí nejlepší nastavení pro tento počítač. Operační systém podle výkonu počítače některé efekty ponechá a některé vypne. 6Požadujete-li všechny efekty vypnout, zvolte položku Optimalizovat pro výkon. V případě, že chcete sami nadefinovat efekty, které si přejete ponechat aktivní nebo deaktivovat, vyberte položku Vlastní a požadované efekty zatrhněte v seznamu níže. 7Klepnutím na tlačítko OK uložíte provedené nastavení a uzavřete toto okno.
TIP: Rozumná kapacita operační paměti pro pohodlnou práci s Windows XP je 512 MB. V dnešní době pořídíte 512 MB RAM přibližně za 1 000,- Kč a je proto dobrým nápadem stávající operační paměť rozšířit alespoň na doporučenou kapacitu. Vyšší výkon pocítíte ihned.
TIP: Výkon systému výrazně snižují i různé programy, které běží tzv. na pozadí. Většinou se jedná o antivirový program, firewall, různé nástroje (pro měření doby strávené na internetu, měření otáček větráčků), programy pro komunikaci (ICQ, Outlook), apod. Dobře zvažte, zda některé zbytečné nástroje musejí být spuštěné po celou dobu práce s počítačem a jestli by nebylo lepší, kdybyste je spustili jen tehdy, kdy je budete opravdu potřebovat.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře