24.  2.  2006    Windows XP

Jak zefektivnit práci s Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Každý uživatel bude určitě souhlasit, že myš je na rozdíl od klávesnice „více od ruky“. Naučíte-li se ovládat počítač pomocí klávesnice, brzy uvidíte, jak svou práci s Windows a některými programy zefektivníte.

1Začněme u nabídky Start. Pro její otevření můžete použít speciální klávesu Windows, kterou naleznete v dolních rozích klávesnice – mezi klávesami Ctrl a Alt. 2Všimněte si, že v hlavní nabídce Start se v názvu každé položky vyskytuje jedno podtržené písmeno. Stisknete-li na klávesnici klávesu s tímto písmenem, automaticky dojde k rozbalení dané položky. 3Nabídku také můžete procházet pomocí kurzorových kláves. Pro rozbalení podnabídky použijte šipku vpravo nebo klávesu Enter. Pro zabalení nabídky stiskněte šipku vlevo nebo klávesu Esc. 4V každé podnabídce nabídky Start, v níž není ani jedno písmeno podtržené, můžete mezi položkami rychle přeskakovat stisknutím klávesy s písmenem, kterým začíná název vybrané položky. Celou nabídku Start tak můžete projít za pár vteřin – stisknutím kláves Windows, P, O tak v našem případě dojde ihned ke spuštění e-mailového klienta Outlook Express. 5Práci s Windows si používáním klávesových zkratek výrazně usnadníte. Nemusí se nutně jednat o nadefinované systémové klávesové zkratky. Ke každému vytvořenému zástupci si totiž můžete nastavit vlastní zkratku, po jejímž stisknutí se spustí vybraný program. 6Na ikonu zástupce klepněte pravým tlačítkem myši (případně také můžete použít kontextovou klávesu, která se nachází napravo od pravé klávesy Windows, nebo zkratku Shift + F10 a zvolte Vlastnosti. 7Na kartě Zástupce klepněte do pole Klávesová zkratka a stiskněte požadovanou zkratku, kterou chcete pro spuštění použít. Nastavit můžete klávesovou zkratku ve tvaru Ctrl + Alt + libovolné písmeno nebo Ctrl + Shift + libovolné písmeno. 8Při procházení disku si stačí zapamatovat, že namísto poklepání levým tlačítkem myši je možné použít klávesu Enter. 9Pokud v Průzkumníku potřebujete otevřít vybranou složku ve vlastním okně, přidržte při poklepání na složku tlačítko Ctrl. Chcete-li v levé části okna zobrazit stromovou nabídku složek, podržte při poklepání na složku klávesu Shift. 10I zobrazení vlastností vybrané položky je jednoduché – stačí vybranou složku či soubor označit (například klepnutím myší nebo pomocí kurzorových kláves) a při poklepání podržet klávesu Alt, případně použít přímo zkratku Alt + Enter.
TIP: Mějte na paměti, že nastavené klávesové zkratky pro spuštění zástupce musejí být odlišné. Pokusíte-li se do kolonky Klávesová zkratka zadat používanou klávesovou kombinaci, nebude to možné a namísto toho dojde ke spuštění programu, k němuž je tato zkratka přiřazena.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře