1.  12.  2005    Windows XP

Jak zjistit základní informace o počítači

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V některých chvílích (např. když máte s počítačem problémy) je důležité znát systémové informace . Většina těch podstatných je roztroušena takřka po celém systému. Chcete-li však zobrazit jejich souhrn, je nejvhodnější sáhnout po programu Systémové informace.

1Základní informace o systému Windows naleznete v okně Vlastnosti systému. Pro jeho zobrazení klepněte na tlačítko Start, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Systém. Rychlejší možností je stisknout klávesovou zkratku Win + Pause. 2Na kartě Obecné naleznete informace o verzi používaného systému, zda je ve Windows nainstalován opravný balíček (Service Pack) a informace o uživateli počítače. 3V dolní části okna se nacházejí informace o nainstalovaném procesoru a operační paměti. Někteří výrobci počítačů do tohoto okna umisťují své logo a tlačítko Informace o odborné pomoci. Po jeho stisknutí se objeví okénko s kontakty, které můžete využít v případě problémů s počítačem. 4Souhrn všech systémových informací naleznete pohromadě v programu Systémové informace. Otevřete nabídku Start Všechny programy, Příslušenství, Systémové nástroje a Systémové informace. 5V levé části okna programu je uveden seznam hlavních kategorií. Klepnutím na symbol + se objeví nabídka dostupných podkategorií; klepnutím na danou podsekci se v pravé části okna zobrazí bližší informace o vybrané oblasti. Jelikož se jedná o pouhý výpis informací a není zde tedy možné provést žádnou zásadní změnu nastavení, můžete si všechny podkategorie klidně a bez obav projít. 6Další důležité informace o konfiguraci systému získáte z Příkazového řádku. Klepněte na tlačítko Start, Všechny programy, Příslušenství a Příkazový řádek. 7Spustí se program Příkazový řádek, v němž se pracuje zadáváním textových příkazů. Za výpis složky a výzvu (které mohou na vašem počítači vypadat poněkud jinak) dopište příkaz systeminfo a stiskněte klávesu Enter. 8Po chvíli se objeví seznam souhrnných systémových informací. Chcete-li například zjistit datum, kdy byl na váš počítač nainstalován operační systém nebo jak dlouho je systém spuštěn, zkontrolujte údaje u položek Datum původní instalace a Doba provozu systému. 9Příkazový řádek uzavřete klepnutím na tlačítko Křížek v pravém horním rohu okna nebo zadáním příkazu exit a stisknutím klávesy Enter.
TIP: Program Příkazový řádek můžete jednoduše spustit tak, že klepnete na tlačítko Start, Spustit, zadáte příkaz cmd a stisknete tlačítko OK.
TIP: Příkazový řádek je opravdu mocným nástrojem a ačkoli není jeho používání složité, můžete jeho nesprávným použitím (např. zadáním příkazu, jehož význam neznáte) v systému způsobit vážné škody!X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře