5.  9.  2006    Windows XP

Jak změnit startovací a ukončovací obrazovku Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Okoukaly se vám už obrazovky, které se zobrazují při startu nebo ukončení operačního systému Windows 98 ? Můžete místo nich použít oblíbený obrázek – stačí jej upravit v  grafickém editoru a provést nastavení v Průzkumníku Windows .

1Každý uživatel Windows 98 určitě zná startovací obrazovku s modrými obláčky a logem Windows a ukončovací obrazovky s informací Činnost systému bude nyní ukončena a následně Nyní můžete počítač bezpečně vypnout. Jedná se o obyčejné bitmapové obrázky, které jsou upraveny na speciální rozměry a uloženy jako systémové soubory. 2V případě startovací obrazovky se jedná o soubor logo.sys, který je uložený na jednotce C:, v případě ukončovacích obrazovek o soubory logow.sys a logos.sys, jež jsou uloženy ve složce C:\Windows. 3Chcete-li zmiňované obrázky změnit, vytvořte si nejprve zálohu daných souborů s příponou SYS. Na jednotce C: vytvořte novou složku Záloha a do ní z jednotky C: zkopírujte soubor logo.sys a ze složky C:\Windows soubory logow.sys a logos.sys. Dále na jednotce C: vytvořte složku Pokus. 4Spusťte program IrfanView a otevřete v něm obrázek, který chcete nastavit na startovací nebo ukončovací obrazovku. Klepněte na nabídku Obrázek a zvolte příkaz Změnit velikost/rozlišení. V otevřeném okně odtrhněte položku Zanechat poměr stran vyberte možnost Nastavit novou velikost, jako jednotku označte pixely a do políček Šířka a Výška a zadejte rozměry 320 × 400. Stiskněte tlačítko OK. 5Přejděte do nabídky Obrázek a vyberte možnost Zmenšit počet barev. Otevře se nové okno, kde označte položku 256 barev a stiskněte tlačítko OK. V nabídce Soubor klepněte na příkaz Uložit jako a upravený obrázek uložte ve formátu BMP do složky C:\Pokus. 6Ukončete program IrfanView a spusťte Průzkumníka Windows. Přejděte do složky C:\Pokus a obrázek, který chcete použít při startu Windows, přejmenujte na logo.sys, obrázky pro ukončení systému na logow.sys a logos.sys. 7Tažením myší překopírujte soubor logo.sys na jednotku C: a soubory logow.sys a logos.sys do složky C:\Windows. V průběhu kopírování se zobrazí okno Potvrdit nahrazení souboru, které potvrďte stisknutím tlačítka Ano. 8Restartujte operační systém. Při příštím spuštění Windows 98 se můžete přesvědčit, zda jsou vyměněné obrazovky přesně podle vašich představ.
TIP: Pokud byste rádi uvedli systém do výchozího nastavení, stačí soubor logo.sys z jednotky C: a soubory logow.sys a logos.sys ze složky C:\Windows přepsat zálohovanými soubory ze složky C:\Záloha.
TIP: Bližší informace o práci s programem IrfanView naleznete v JNP 3/05 a 4/05. Samotný program najdete na přiloženém cédéčku k JNP 10/05 v sekci Programy.
TIP: Pro přejmenování souboru klepněte na vybranou položku pravým tlačítkem myši a z místní nabídky zvolte možnost Přejmenovat.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře