18.  7.  2006    Windows XP

Jak zrychlit systém Windows 98

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Za pomalý chod systému může většinou jeho nesprávné nastavení, nedostatek volného místa na disku nebo plno nepotřebných programů, které automatickým spouštěním při startu Windows zbytečně zabírají volné systémové prostředky. Jak tyto problémy vyřešit a vrátit počítači zapomenutý výkon?

1Otevřete nabídku Start, Nastavení, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Systém. Přejděte na kartu Výkon a zaměřte se na stejnojmenný rámeček. Je-li vše v pořádku, měli byste zde nalézt hlášení Systém je nakonfigurován na optimální výkon. 2Jestliže zde místo tohoto hlášení naleznete seznam položek, které způsobují obtíže, kontaktujte raději zkušenějšího kamaráda, který vám s vyřešením vašeho problému určitě rád pomůže. 3Pokud máte v počítači nainstalováno více než 64 MB operační paměti, stiskněte v dolní části okna tlačítko Systém souborů. Zůstaňte na kartě Pevný disk a z nabídky Typické využití tohoto počítače zvolte možnost Síťový server. Dále zkontrolujte, zda je posuvný jezdec u položky Optimalizace čtením napřed nastaven na hodnotu Úplná. 4V případě, že v počítači máte nastálo nainstalovanou disketovou mechaniku, která funguje bez problémů, přejděte na záložku Disketová mechanika a zrušte zatržení u možnosti Hledat disketové jednotky při každém spuštění počítače. Provedené nastavení uložte klepnutím na OK. 5Zdá se vám načítání operačního systému velice pomalé? Možná za to mohou programy, které se automaticky spouštějí při startu Windows. Otevřete nabídku Start, Programy, Po spuštění a zkontrolujte, zda se v této nabídce nenacházejí programy, jejichž automatické spouštění si přejete zakázat. Pokud ano, klepněte na vybraného zástupce pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte možnost Odstranit. 6Zkušenější uživatelé mohou vyzkoušet speciální nástroj Pomůcka systémové konfigurace, který spustíte klepnutím na tlačítko Start, Spustit a zadáním příkazu msconfig. 7Přejděte na kartu Po spuštění – zobrazí se vám seznam většiny programů, které se spouštějí spolu s operačním systémem. Chcete-li spouštění vybraných známých programů zakázat, zrušte u jejich jména zatržení tohoto políčka. V žádném případě nezakazujte spouštění programů, které neznáte a jejichž funkcí si nejste stoprocentně jisti! 8Pro uložení provedeného nastavení stiskněte tlačítko OK. Nastavení se projeví až při příštím spuštění Windows 98, o čemž vás informuje zobrazené dialogové okénko. 9Chybí vám na vybrané jednotce pevného disku volné místo? Otevřete složku Tento počítač, na ikonu dané jednotky klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Vlastnosti. 10Na kartě Obecné stiskněte tlačítko Uklidit disk, v seznamu označte všechny nalezené položky, které si přejete odstranit, a stiskněte tlačítko OK.
TIP: Minimálně jednou za měsíc nezapomeňte všechny jednotky pevného disku prověřit pomocí nástroje ScanDisk a následně provést jejich defragmentaci. Pevný disk se vám za to odmění znatelně vyšším výkonem. Oba nástroje můžete spustit z nabídky Start, Programy, Příslušenství, Systémové nástroje.
TIP: Před provedením jakýchkoliv složitějších konfiguračních nastavení je vhodné provést zálohu systémového registru. Ta vám může posloužit v případě, kdy budete chtít vrátit zpět nějaké nechtěné nastavení. Pro vytvoření zálohy klepněte na tlačítko Start, Spustit, zadejte příkaz scanreg a stiskněte klávesu Enter.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře