17.  9.  2007    Windows XP

Jak zvýšit výkon pevného disku

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Máte pocit, že načítání dat z pevného disku trvá oproti dřívějšku dlouhou dobu? To může spočívat ve vysoké fragmentaci souborů, která vzniká při mazání a zápisu nových dat na pevný disk počítače. Pevný disk však snadno můžete přepnout na zapomenutý plný výkon – stačí provést jeho defragmentaci .

1Před zahájením defragmentace disku je dobré ze všech jednotek vymazat všechny nepotřebné dokumenty, vysypat Koš a případně pro odstranění všech dalších nepotřebných souborů použít nástroj Vyčištění disku, který spustíte z nabídky Start, Všechny programy, Příslušenství, Systémové nástroje. 2Klepněte na tlačítko Start, Ovládací panely, otevřete složku Nástroje pro správu a poklepejte na ikonu Správa počítače. Pokud máte na ploše zobrazenou systémovou ikonu Tento počítač, můžete na ni také klepnout pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vybrat možnost Spravovat. 3Otevře se okno Správa počítače, kde v levém seznamu přejděte na položku Správa počítače (místní), Úložiště a klepněte na možnost Defragmentace disku. 4V pravém podokně najdete seznam všech jednotek pevného disku, které jsou ve vašem počítači nainstalovány. Kromě informace o souborovém systému, jenž daná jednotka používá, zde také naleznete údaje o celkové kapacitě jednotky a velikosti volného místa. 5Pokud si přejete zjistit, zda je defragmentace na daném svazku nutná, označte vybranou jednotku v seznamu klepnutím levým tlačítkem myši a stiskněte tlačítko Analyzovat. 6Po chvíli se zobrazí dialogové okno Defragmentace disku s výsledkem analýzy. Přejete-li si zobrazit podrobnou zprávu o výsledku, stiskněte tlačítko Zobrazit zprávu. Pro zahájení defragmentace použijte tlačítko Defragmentovat, jestliže defragmentaci disku provádět nechcete, klepněte na tlačítko Zavřít. 7Defragmentaci vybrané jednotky můžete provést rovnou i bez provedení analýzy. V tom případě stačí označit požadovanou jednotku a stisknout tlačítko Defragmentovat. Stav provádění defragmentace můžete sledovat na grafických ukazatelích a ve stavovém řádku ve spodní části okna. 8Budete-li chtít defragmentaci na chvíli pozastavit, klepněte na tlačítko Pozastavit. Pro pokračování v prováděné operaci použijte tlačítko Pokračovat. Jestliže si defragmentaci vybrané jednotky přejete předčasně ukončit, klepněte na tlačítko Zastavit. 9Po dokončení defragmentace dané jednotky se zobrazí dialogové okno, kde můžete klepnutím na tlačítko Zobrazit zprávu zobrazit výsledný protokol. Pro uzavření tohoto okna stiskněte tlačítko Zavřít.
TIP: Pro účinnou práci programu Defragmentace disku je nutné, aby na vybrané jednotce bylo minimálně 15% použitelného volného místa. V případě, že na dané jednotce bude volného místa méně, budete na to programem upozorněni.
TIP: Program Defragmentace disku také můžete spustit z nabídky Start, Všechny programy, Příslušenství, Systémové nástroje.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře