17.  7.  2006    Windows XP

Jak zvýšit výkon Windows XP

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Zdá se vám váš počítač pomalý? Zkuste omezit různé vizuální efekty, které jsou ve výchozím nastavení Windows aktivní, nebo čas od času spustit některé systémové nástroje, pomocí nichž je možné Windows XP jednoduše přepnout na vyšší výkon.

1Zejména na pomalejších počítačích, vybavených jen 256 MB operační paměti, je vhodné omezit vizuální efekty, které Windows XP ve výchozím nastavení nabízejí. Stiskněte tlačítko Start, Ovládací panely a poklepejte na ikonu Systém. 2Zobrazte kartu Upřesnit a v části Výkon klepněte na tlačítko Nastavení. Otevře se okno Možnosti výkonu, kde zůstaňte na kartě Vizuální efekty. 3Chcete-li všechny vizuální efekty vypnout, zvolte možnost Optimalizovat pro výkon. Pokud si přejete některé efekty ponechat aktivní, jednoduše je klepnutím levým tlačítkem myši zatrhněte. Tím se v horní části okna automaticky vybere možnost Vlastní. Pro uložení provedeného nastavení a uzavření tohoto okna stiskněte tlačítko OK. 4Jestliže ani toto nastavení nepomohlo a práce s počítačem je stále pomalá, zkuste nastavit klasický „šedý“ vzhled Windows. Operační systém tak nebude „převlečen“ do krásného modrého, stříbrného nebo zeleného kabátku, ale bude používat podobný vzhled, který znáte například z Windows 98 nebo Windows 2000 Professional. 5Ovládacích panelech poklepejte na ikonu Zobrazení a přejděte na kartu Vzhled. Z nabídky Okna a tlačítka vyberte možnost Klasické nastavení a stiskněte tlačítko OK. 6Zpomalení systému může být také zapříčiněno nedostatkem volného místa na disku. S tímto problémem vám může pomoci speciální nástroj Vyčištění disku, který najdete v nabídce Start, Všechny programy, Příslušenství, Systémové nástroje. 7Ve zobrazeném dialogu vyberte z nabídky jednotku, kterou si přejete vyčistit, a stiskněte tlačítko OK. Po chvíli se otevře okno se seznamem položek, jež je možné odstranit. Chcete-li o vybrané položce získat bližší informace, klepněte na ni levým tlačítkem myši. 8Vybrané položky, které si přejete odstranit, označte klepnutím levým tlačítkem myši a stiskněte OK. Otevře se nové okno, kde požadovanou akci potvrďte stisknutím tlačítka Ano.
TIP: Potřebujete zjistit, kolik megabajtů operační paměti je ve vašem počítači nainstalováno? Přejděte do složky Ovládací panely a poklepejte na ikonu Systém. Požadovaný údaj naleznete v dolní části záložky Obecné.
TIP: Chcete-li změnit barevné provedení klasického vzhledu, otevřete okno Zobrazení, přejděte na kartu Vzhled a nové nastavení vyberte z nabídky Barevné schéma. Jestliže se vám bude barevné provedení v náhledovém okénku líbit, stiskněte pro uložení tohoto nastavení tlačítko OK.
TIP: Přibližně jednou za měsíc je vhodné provést defragmentaci pevného disku. Otevřete nabídku Start, Všechny programy, Příslušenství, Systémové nástroje a spusťte program Defragmentace disku. V horní části okna programu klepněte na požadovanou jednotku a stiskněte tlačítko Defragmentovat.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře