Problémy s kodeky nastávají hlavně u těch přehrávačů, které v sobě žádné speciální nezahrnují. Kdybyste si přáli některý již s kodeky vyzkoušet, prolistujte řádky našeho nedávného tipu Jaký zvolit přehrávač k přehrání filmů.
Jestliže chcete ve svém počítači přehrávat filmy s příponou AVI, MPG či jinými, tedy filmů ve formátu MPEG, budete k tomu potřebovat tzv. kodek. Kodek slouží k dekódování videa do podoby, kterou zvládne váš přehrávač videa. Kodeky najdete zdarma ke stažení na internetu. Máte přitom dvě možnosti:
- Stáhnout si celý balík kodeků a všechny nainstalovat najednou. Jde o tzv. sadu All-in-one (vše v jednom). Pokud však nejste v problematice kodeků kovaní, snadno se vám může stát, že nainstalujete kodeky způsobem, kdy budou vzájemně kolidovat a nakonec nepřehrajete to, co potřebujete.
- Druhou variantou je stažení a instalace pouze těch kodeků, které pro přehrání vašich filmů nutně potřebujete. Této variantě se věnuje tento tip.
S následujícími kodeky přehrajete opravdu drtivou většinu filmů:
První dva slouží k dekódování videa většiny dnešních filmů. AC3 Filter zajistí, že přehrajete také zvuk u filmů, které používají prostorový zvuk, například pro domácí kina.
Pokud se vám i přesto stane, že některý z filmů nepůjde přehrát, nebo nebude fungovat zvuk, pak zkuste analyzér s názvem Gspot. Stahujte z adresy www.headbands.com/gspot. Ten spusťte (neinstaluje se) a film do něj přetáhněte. Gspot provede analýzu, a pokud některé kodeky chybí, tak vás na to upozorní. Na internetu pak kodek dohledáte a doinstalujete.

Gspot bezpečně a rychle zanalyzuje váš filmový soubor