5.  9.  2011    Ostatní  |  Vyzkoušejte

KeePass: Hesla už nikdy nezapomenete

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

S programem KeePass snadno a rychle uložíte svá hesla v bezpečném trezoru. Namísto desítek přístupových údajů vám bude stačit zapamatování si pouze jednoho hlavního.

Program KeePass doporučujeme ve vydání Portable, jehož velkou výhodou je možnost použití bez přímé instalace, a tak vám postačí, pokud archiv ZIP pouze rozbalíte do libovolné složky – ideálně na USB disk, abyste měli údaje kdykoliv po ruce. Po spuštění souboru KeePass.exe se otevře hlavní okno aplikace, v němž následujte odkaz View | Change Language a po stisknutí tlačítka Get more languages stáhněte český překlad položek grafického rozhraní.

Vaše hesla budou ukládána v jedné hlavní databázi, kterou založte pomocí příkazu Databáze | Nová, výsledný soubor bude mít příponu KDBX. V automaticky otevřeném dialogu pak vložte hlavní heslo, jež ochrání všechna vaše další přístupové údaje, poslouží tak jako vstupní část šifrovacího klíče pro jejich ochranu v šifrované databázi. Další použití je následující:

  1. V  dialogu tvorby databáze si na záložce Zabezpečení, všimněte použitého šifrovacího algoritmu, varianta AES/Rijndael s 256b klíčem vám totiž zajistí dostatečnou ochranu. Jde o nový standard následující původní, dnes již zastaralý, DES a 3DES, o ochranu svých hesel ve výsledném souboru KDBX se tak nemusíte bát. Speciální pozornost zasluhuje také záložka Ochrana, na níž můžete vybrat, které části dat v paměti při běžném použití budou šifrované, a tedy nebude možné je jakkoliv zachytit v otevřené podobě.
    _ochrana.png
    Nastavení ochrany prostřednictvím úvodního průvodce programu
  2. Po vytvoření databáze máte k dispozici základní sekce hesel, v nichž můžete vytvářet jednotlivé položky přístupových údajů (Obecné, Windows, Síť apod.), kdykoliv můžete vytvořit novou skupinu po klepnutí pravým tlačítkem myši do této oblasti a následování příkazu Přidat skupinu.
  3. S přidáním položek a jejich následným zobrazením nebudete mít problém, kromě toho ale můžete využít také doplňující funkce – jednou z nich je generátor silných hesel, která odolají slovníkovým i brute force útokům. Po následování příkazu Nástroje | Generovat heslo, můžete přesně určit požadavky, a to bez obav o svou paměť, díky hlavní databázi totiž stačí, abyste si pamatovali pouze jedno přístupové.
gen.png
Generátor silných hesel je přímou součástí programuX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 11

Poslední komentáře Komentáře

Hesla Ladislav Strnad 14.  9.  2011 21:23
Re: Používejte takové programy a hesla brzy zapomenete :) HiroSK 6.  9.  2011 14:52
Re: Automatické doplňování hesel? Vašek 6.  9.  2011 10:56
Automatické doplňování hesel? Jirka 5.  9.  2011 19:36
To nejdůležitější autor článku úplně vynechal... Ventil 5.  9.  2011 17:28
Přidat příspěvek Zobrazit vše