17.  2.  2012    Windows 7

Klávesnice pro začátečníky: Jak upravit nastavení?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud vám nevyhovují některé výchozí volby klávesnice ve Windows, které jste zvolili při instalaci, můžete je upravit pomocí Ovládacích panelů. Navíc máte k dispozici i Panel jazyků.

Již přímo během instalace systému Windows jste si mohli zvolit výchozí klávesnici – jakmile tak spustíte program, použije se v první řadě právě tato výchozí. Drtivá většina uživatelů si naprosto správně zvolí jako výchozí právě české rozložení, to je však pro řadu aplikací nedostačující. Pro přidání nové klávesnice následujte v Ovládacích panelech sekci Hodiny, jazyk a oblast, po výběru odkazu Změnit klávesnice nebo jiné metody zadávání a stisknutí tlačítka Změnit klávesnice se vám na záložce Obecné nabízí možnost změny dostupných rozložení.

01rozlozeni.png
Základní nastavení rozložení klávesnice a jejího chování

Pokud si přejete přizpůsobit zobrazení aktuálního rozložení, vyberte v právě popsaném dialogu záložku Panel jazyků. Pomocí jediného přepínače se vám nabídnou možnosti zobrazení panelu jazyků. Jakmile jej aktivujete, můžete si detailně přizpůsobit jeho vzhled a chování. Praktickým způsobem vám to zpřístupní podrobná nastavení. Význam jednotlivých položek je následující:

  • Plovoucí na ploše – zobrazí Panel jazyků samostatně, můžete jej pak dle libosti přesouvat.
  • Na okraji hlavního panelu – nejčastější zobrazení Panelu jazyků, kdy je umístěn vedle systémových hodin v pravém dolním rohu obrazovky.
  • Skrytý – aktuální rozložení klávesnice nebude nikde zobrazováno.
  • Pokud není aktivní, zobrazit panel jazyků transparentně – tato volba je aktivní, je panel umístěn jako plovoucí někde na ploše obrazovky. Panel jazyků potom nebude úplně překrývat okna pod ním, ale bude částečně průhledný, takže uvidíte i to, co se pod ním skrývá.
  • Zobrazit další ikony panelu jazyků na hlavním panelu – zobrazí všechny ikony, které se na Panelu jazyků nacházejí i tehdy, pokud je umístěn v hlavním panelu.
  • Zobrazit textové popisky panelu jazyků – pokud je Panel jazyků plovoucí, můžete pomocí tohoto zatržítka určit, že se na panelu mají vedle tlačítek zobrazovat i jejich popisky.
02panel.png
Přizpůsobení zobrazení Panelu jazyků

Jak upravit klávesovou zkratku pro přepínání klávesnice

Ve výchozím nastavení je klávesová zkratka pro přepínání mezi různými rozloženími klávesnice určena jako levý Alt + Shift, nic vám však nebrání ve zvolení vlastní, resp. přesněji vybrání některé z předdefinovaných kombinací. Postup je následující:

  1. Otevřete Ovládací panely, přesněji požadovanou součást příkazem Start | Ovládací panely | Změnit klávesnice nebo jiné metody zadávání.
  2. V nově zobrazeném dialogu stiskněte tlačítko Změnit klávesnice.
  3. Přepněte na záložku Upřesnit nastavení kláves, kde poté stiskněte tlačítko Změnit kombinaci kláves.
  4. Nyní již pomocí přepínačů zvolte požadovanou kombinaci a nové nastavení uložte stisknutím tlačítka OK.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře