24.  7.  2010    Windows 7  |  Windows Vista

Klávesnice ve Windows: Kde vše správně nastavit

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud vám nevyhovuje výchozí rozložení Windows, které jste zvolili při instalaci, můžete si je upravit pomocí Ovládacích panelů. Navíc máte možnost vybrat si zobrazení Panelu jazyků.

Již přímo během instalace systému Windows jste si mohli zvolit výchozí klávesnici – jakmile tak spustíte program, použije se v první řadě právě tato výchozí. Drtivá většina uživatelů si naprosto správně zvolí jako výchozí právě české rozložení, to je však pro řadu aplikací nedostačující. Pro přidání nové klávesnice následujte v Ovládacích panelech sekci Hodiny, jazyk a oblast, po výběru odkazu Změnit klávesnice nebo jiné metody zadávání a stisknutí tlačítka Změnit klávesnice se vám na záložce Obecné nabízí možnost změny dostupných rozložení.

01rozlozeni.png
Základní nastavení rozložení klávesnice a jejího chování

Pokud si přejete přizpůsobit zobrazení aktuálního rozložení, vyberte v právě popsaném dialogu záložku Panel jazyků. Pomocí jediného přepínače se vám nabídnou možnosti zobrazení panelu jazyků. Jakmile jej aktivujete, můžete si detailně přizpůsobit jeho vzhled a chování. Praktickým způsobem vám to zpřístupní podrobná nastavení. Význam jednotlivých položek je následující:

  • Plovoucí na ploše – zobrazí Panel jazyků samostatně, můžete jej pak dle libosti přesouvat.
  • Na okraji hlavního panelu – nejčastější zobrazení Panelu jazyků, kdy je umístěn vedle systémových hodin v pravém dolním rohu obrazovky.
  • Skrytý – aktuální rozložení klávesnice nebude nikde zobrazováno.
  • Pokud není aktivní, zobrazit panel jazyků transparentně – tato volba je aktivní, je panel umístěn jako plovoucí někde na ploše obrazovky. Panel jazyků potom nebude úplně překrývat okna pod ním, ale bude částečně průhledný, takže uvidíte i to, co se pod ním skrývá.
  • Zobrazit další ikony panelu jazyků na hlavním panelu – zobrazí všechny ikony, které se na Panelu jazyků nacházejí i tehdy, pokud je umístěn v hlavním panelu.
  • Zobrazit textové popisky panelu jazyků – pokud je Panel jazyků plovoucí, můžete pomocí tohoto zatržítka určit, že se na panelu mají vedle tlačítek zobrazovat i jejich popisky.
02panel.png
Přizpůsobení zobrazení Panelu jazyků

Jak upravit klávesovou zkratku pro přepínání klávesnice

Ve výchozím nastavení je klávesová zkratka pro přepínání mezi různými rozloženími klávesnice určena jako levý Alt + Shift, nic vám však nebrání ve zvolení vlastní, resp. přesněji vybrání některé z předdefinovaných kombinací. Postup je následující:

  1. Otevřete Ovládací panely, přesněji požadovanou součást příkazem Start | Ovládací panely | Změnit klávesnice nebo jiné metody zadávání.
  2. V nově zobrazeném dialogu stiskněte tlačítko Změnit klávesnice.
  3. Přepněte na záložku Upřesnit nastavení kláves, kde poté stiskněte tlačítko Změnit kombinaci kláves.
  4. Nyní již pomocí přepínačů zvolte požadovanou kombinaci a nové nastavení uložte stisknutím tlačítka OK.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

díky lolololololololololololo 30.  4.  2015 20:08
nestačí čeština? akira.uzai 1.  8.  2010 20:44
Přidat příspěvek Zobrazit vše